Заступник голови Адміністрації президента Росії Дмитро Козак написав листа, в якому заявив про вихід з переговорів по Донбасу на рівні радників лідерів "нормандської четвірки".
Копію листа опублікувало одне з проросійських видань, пізніше наявність листа підтвердила "Українська правда" з посиланням на Офіс Зеленського. Лист адресований головам МЗС і канцеляріям лідерів Німеччини, Франції та України.
У листі Козак назвав переговори з Донбасу на рівні радників голів держав "нормандського формату" безглуздими і запропонував відмовитися від цього формату.
Також він назвав беззмістовним проєкт документа, який опрацьовується в рамках "нормандського формату".
"Це приводить до думки припинити безплідні переговори радників №4... З усією відповідальністю запевняю, що я не маю намір далі брати участь у цьому нескінченно триваючому "спектаклі" з відвертою імітацією бурхливої діяльності щодо врегулювання", - написав Козак.
Він також додав, що "експеримент" можна продовжити, проте вже без участі Росії.
На лист відреагував голова Офісу президента Андрій Єрмак. Так, у коментарі Liga.net він назвав заяву Козака спробою посилити свою переговорну позицію.
"Очевидно, що ні в кого вже немає ніякого сумніву в тому, що переговорний процес з питання Донбасу дуже непростий. Він складний, в'язкий, але сьогодні його якісно переформатували. Ми зайняли проактивну і більш жорстку позицію", – написав Єрмак.
Він зазначив, що треба чітко розуміти мотивацію всіх сторін, а також потенційні ризики будь-якої ініціативи і те, що обставини постійно змінюються.
"Також треба розуміти, що переговорний процес має свої особливості. Особливо непростий він сьогодні, коли Україна посіла проактивну позицію. І лист пана Козака, на мій погляд, – це радше про тонку дипломатичну гру, коли одна зі сторін переговорів хоче посилити свої позиції і перехопити ініціативу", – вважає Єрмак.
Він наголосив, що говорити про припинення переговорів немає сенсу. Робота, як і раніше триває.
"Сьогодні ми маємо четвертий день тиші в Донбасі, і це – прямий результат роботи саме ТКГ в Мінську і нормандського формату. Це якраз свідчить про велику ефективність переговорів, попри всі складнощі, які виникають в процесі. Ми перебуваємо в діалозі і прагнемо результату. Градус переговорів може підвищуватися або знижуватися, це нормально, це дипломатія. І це - переговорна психологія. Треба це розуміти і спокійно ставитися до подібних листів та їх інтерпретацій", – резюмував голова ОП.
Коментар редактора міжнародного відділу ZN.UA Тетяни Силіної:
Не можна не погодитися з головою ОПУ Єрмаком в тому, що необхідно чітко розуміти мотивацію всіх сторін. Російська сторона свою мотивацію ніколи особливо не приховувала, і якщо уважно прочитати весь текст оприлюдненого листа Козака, то мета цього послання, на мій погляд, очевидна - відсунути від процесу врегулювання в Донбасі німецьку і французьку сторони, чия позиція не задовольняє і явно дратує Кремль.
Звертає на себе увагу і те, що лист насамперед адресований не українському партнеру Козака Єрмаку, а зовнішньополітичному раднику канцлера Німеччини Хеккеру; і те, в якому викликає і навіть глузливому тоні викладений цей лист. Козак, по суті, мокає носом німців і французів, особливо наголошуючи в листі, що, мовляв, про нинішнє припинення вогню в Донбасі домовилися на ТКГ, а не в «нормандському» форматі, причому «виключно на російській версії проєкту» документа, який обговорювався в рамках четвірки, але проігнорований німецької та французької сторонами. Козак вказує, що рішення про припинення вогню на основі російської версії було ухвалене з урахуванням думки ОБСЄ, України і ОРДЛО, прозоро натякаючи, що саме французи та німці і підтримуваний ними «нормандський формат» знаходяться в «паралельної реальності».
Росіяни давно намагаються відсунути в сторону «нормандський формат», позбутися пильних поглядів німців і французів і зробити основною для врегулювання ситуації в Донбасі саме «мінський» майданчик, де їм легше і простіше проштовхувати свої ідеї і відстоювати свої інтереси. Ви ще не забули скандальну історію зі спробами пропхати в «Мінську» Консультативну раду за участі персонажів з ОРДЛО? Пам'ятається, на документі, що анонсував її створення, стояли особисті підписи Козака і Єрмака. Буду рада помилитися, але боюся, що нинішній «демарш» Козака з тієї ж опери. Чому? Та тому що, якщо формат N4 на рівні радників голів держав буде офіційно похерений (пардон, буде обмежена компетенція радників N4 «виключно питаннями організаційно-технічного забезпечення діяльності голів держав і урядів»), а «ведення змістовних переговорів» буде передано в компетенцію виключно міністерств закордонних справ, то це тільки на перший погляд виглядає привабливо. Тому що ніщо не завадить Козаку і надалі зустрічатися з Єрмаком і обговорювати не лише «питання організаційно-технічного забезпечення», проте вже без німецького і французького колег. Що ж стосується міністрів закордонних справ, то, як ми всі давно вже могли переконатися, рішення щодо Донбасу всі ці роки ухвалюються не на Михайлівській або Смоленській площах, а на Банковій і в Кремлі, і Кулеба з Лавровим знаходяться куди далі від президентських вух, ніж Єрмак і Козак. Тому, в разі якщо формат радників N4, справді, помножать на нуль, дуже рекомендую уважно відслідковувати подальші зустрічі цих двох діячів. І, головне, стежте за руками: а то можуть ще що-небудь підписати ...
Нагадаємо, 24 липня сторони Тристоронньої контактної групи на переговорах з Донбасу домовилися про повне припинення вогню з 27 липня. Згідно з ухваленим рішенням, з 00:01 27 липня на окупованих територіях Донбасу сторони повинні дотримуватися режиму повного і всеосяжного припинення вогню.
Відповідні заходи узгоджені на ТКГ України з Росією і підтримані ОБСЄ.
Пізніше президент України Володимир Зеленський відреагував на досягнення домовленості про припинення вогню і зажадав роз'яснень по всіх пунктах Мінських угод.
Також він додав, що чекає підписання угоди про повне і всеосяжне припинення вогню на лінії розмежування в Донбасі з 27 липня лідерами країн "Нормандської четвірки", тобто президентом Росії Володимиром Путіним і канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Емманюель Макроном.