Росія відмовилася від переговорів щодо Донбасу на рівні радників. Єрмак пояснив демарш

Доповнено Коментар ZN
Поділитися
Росія відмовилася від переговорів щодо Донбасу на рівні радників. Єрмак пояснив демарш
Заступник голови адміністрації Путіна направив листа головам МЗС і канцеляріям лідерів Німеччини, Франції та України.

Заступник голови Адміністрації президента Росії Дмитро Козак написав листа, в якому заявив про вихід з переговорів по Донбасу на рівні радників лідерів "нормандської четвірки".

Копію листа опублікувало одне з проросійських видань, пізніше наявність листа підтвердила "Українська правда" з посиланням на Офіс Зеленського. Лист адресований головам МЗС і канцеляріям лідерів Німеччини, Франції та України.

У листі Козак назвав переговори з Донбасу на рівні радників голів держав "нормандського формату" безглуздими і запропонував відмовитися від цього формату.

Також він назвав беззмістовним проєкт документа, який опрацьовується в рамках "нормандського формату".

"Це приводить до думки припинити безплідні переговори радників №4... З усією відповідальністю запевняю, що я не маю намір далі брати участь у цьому нескінченно триваючому "спектаклі" з відвертою імітацією бурхливої діяльності щодо врегулювання", - написав Козак.

Він також додав, що "експеримент" можна продовжити, проте вже без участі Росії.

На лист відреагував голова Офісу президента Андрій Єрмак. Так, у коментарі Liga.net він назвав заяву Козака спробою посилити свою переговорну позицію.

"Очевидно, що ні в кого вже немає ніякого сумніву в тому, що переговорний процес з питання Донбасу дуже непростий. Він складний, в'язкий, але сьогодні його якісно переформатували. Ми зайняли проактивну і більш жорстку позицію", – написав Єрмак.

Він зазначив, що треба чітко розуміти мотивацію всіх сторін, а також потенційні ризики будь-якої ініціативи і те, що обставини постійно змінюються.

"Також треба розуміти, що переговорний процес має свої особливості. Особливо непростий він сьогодні, коли Україна посіла проактивну позицію. І лист пана Козака, на мій погляд, – це радше про тонку дипломатичну гру, коли одна зі сторін переговорів хоче посилити свої позиції і перехопити ініціативу", – вважає Єрмак.

Він наголосив, що говорити про припинення переговорів немає сенсу. Робота, як і раніше триває.

"Сьогодні ми маємо четвертий день тиші в Донбасі, і це – прямий результат роботи саме ТКГ в Мінську і нормандського формату. Це якраз свідчить про велику ефективність переговорів, попри всі складнощі, які виникають в процесі. Ми перебуваємо в діалозі і прагнемо результату. Градус переговорів може підвищуватися або знижуватися, це нормально, це дипломатія. І це - переговорна психологія. Треба це розуміти і спокійно ставитися до подібних листів та їх інтерпретацій", – резюмував голова ОП.

Коментар редактора міжнародного відділу ZN.UA Тетяни Силіної:

Не можна не погодитися з головою ОПУ Єрмаком в тому, що необхідно чітко розуміти мотивацію всіх сторін. Російська сторона свою мотивацію ніколи особливо не приховувала, і якщо уважно прочитати весь текст оприлюдненого листа Козака, то мета цього послання, на мій погляд, очевидна - відсунути від процесу врегулювання в Донбасі німецьку і французьку сторони, чия позиція не задовольняє і явно дратує Кремль.

Звертає на себе увагу і те, що лист насамперед адресований не українському партнеру Козака Єрмаку, а зовнішньополітичному раднику канцлера Німеччини Хеккеру; і те, в якому викликає і навіть глузливому тоні викладений цей лист. Козак, по суті, мокає носом німців і французів, особливо наголошуючи в листі, що, мовляв, про нинішнє припинення вогню в Донбасі домовилися на ТКГ, а не в «нормандському» форматі, причому «виключно на російській версії проєкту» документа, який обговорювався в рамках четвірки, але проігнорований німецької та французької сторонами. Козак вказує, що рішення про припинення вогню на основі російської версії було ухвалене з урахуванням думки ОБСЄ, України і ОРДЛО, прозоро натякаючи, що саме французи та німці і підтримуваний ними «нормандський формат» знаходяться в «паралельної реальності».

Росіяни давно намагаються відсунути в сторону «нормандський формат», позбутися пильних поглядів німців і французів і зробити основною для врегулювання ситуації в Донбасі саме «мінський» майданчик, де їм легше і простіше проштовхувати свої ідеї і відстоювати свої інтереси. Ви ще не забули скандальну історію зі спробами пропхати в «Мінську» Консультативну раду за участі персонажів з ОРДЛО? Пам'ятається, на документі, що анонсував її створення, стояли особисті підписи Козака і Єрмака. Буду рада помилитися, але боюся, що нинішній «демарш» Козака з тієї ж опери. Чому? Та тому що, якщо формат N4 на рівні радників голів держав буде офіційно похерений (пардон, буде обмежена компетенція радників N4 «виключно питаннями організаційно-технічного забезпечення діяльності голів держав і урядів»), а «ведення змістовних переговорів» буде передано в компетенцію виключно міністерств закордонних справ, то це тільки на перший погляд виглядає привабливо. Тому що ніщо не завадить Козаку і надалі зустрічатися з Єрмаком і обговорювати не лише «питання організаційно-технічного забезпечення», проте вже без німецького і французького колег. Що ж стосується міністрів закордонних справ, то, як ми всі давно вже могли переконатися, рішення щодо Донбасу всі ці роки ухвалюються не на Михайлівській або Смоленській площах, а на Банковій і в Кремлі, і Кулеба з Лавровим знаходяться куди далі від президентських вух, ніж Єрмак і Козак. Тому, в разі якщо формат радників N4, справді, помножать на нуль, дуже рекомендую уважно відслідковувати подальші зустрічі цих двох діячів. І, головне, стежте за руками: а то можуть ще що-небудь підписати ...

Нагадаємо, 24 липня сторони Тристоронньої контактної групи на переговорах з Донбасу домовилися про повне припинення вогню з 27 липня. Згідно з ухваленим рішенням, з 00:01 27 липня на окупованих територіях Донбасу сторони повинні дотримуватися режиму повного і всеосяжного припинення вогню.

Відповідні заходи узгоджені на ТКГ України з Росією і підтримані ОБСЄ.

Пізніше президент України Володимир Зеленський відреагував на досягнення домовленості про припинення вогню і зажадав роз'яснень по всіх пунктах Мінських угод.

Також він додав, що  чекає підписання угоди про повне і всеосяжне припинення вогню на лінії розмежування в Донбасі з 27 липня лідерами країн "Нормандської четвірки", тобто президентом Росії Володимиром Путіним і канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Емманюель Макроном.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі