Росія спробувала встановити ефективний контроль за Донбасом та легалізувати бойовиків “ЛДНР” через вибори до Держдуми – Мамедов

Поділитися
Росія спробувала встановити ефективний контроль за Донбасом та легалізувати бойовиків “ЛДНР” через вибори до Держдуми – Мамедов © Единая Россия
Мамедов попереджає, що це спроба Росії ескалації збройного конфлікту.

Росія вперше на 8 році збройної агресії проти України провела вибори до Державної думи не лише в окупованому Криму, але й залучила до “голосування”, зокрема й онлайн, жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Вибори на окупований українських територіях міжнародна спільнота не визнала. 

Колишній заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов у колонці для УП пише, що після виборів стало відомо про мільярдні вливання РФ в окуповану частину Донбасу на їх соціально-економічний розвиток, що є свідченням встановлення ефективного контролю за окупованими територіями.

“Чи навіть спроба ескалації збройного конфлікту, і як наслідок, дестабілізація всередині України”, - пише Мамедов.

Він наголошує, що Україна не повинна обмежуватися лише заявою про недовіру до "виборів" чи нотою протесту, а відкрити новий правовий фронт боротьби чи хоча б активізувати вже запущені процеси.

В управлінні з питань міграції МВС РФ по Ростовській області запевняють, що на кінець липня Росія видала понад пів мільйона паспортів громадянам України-мешканцям ОРДЛО, а паспорти, які видають підтримувані Москвою збройні угруповання “ЛДНР” отримали майже 1,4 млн людей. 

“Саме бюджетники і мали стати тим основним електоратом, на який робила ставку російська влада та підконтрольні їй окупаційні адміністрації”, - наголошує Мамедов. “Їх легше контролювати, змушувати та шантажувати, адже для життя в умовах окупації ці люди отримують досить вагомий дохід – в середньому 15 тис руб (близько 5 тис грн), максимально – до 50 тис руб (понад 16 тис грн)”.

Всі ідентифікатори та паролі до порталу для електронного голосування бюджетники в ОРДЛО були змушені передавати третім особам, які вже самостійно, без залучення "виборця", голосували в онлайн-режимі. 

За даними правозахисників, участь у “голосуванні” взяли близько 200 тисяч громадян України на окупованих територіях в Донбасі. 

За інформацією омбудсмана Людмили Денісової, йдеться про 230 тис. осіб, яких примусово вивезли для голосування на територію РФ, ще 150 тисяч працівників бюджетної сфери та студенти проголосували онлайн. 

В окупованому Криму, враховуючи невисоку явку, проголосували близько 750 тис. осіб.

Ще один факт. За списками провладної партії в держдуму пройшли підозрювані у держзраді Олексій Черняк та Костянтин Бахарєв, а також Олександр Бородай та Захар Прилєпін, які безпосередньо брали участь у збройному конфлікті на сході України у складі незаконних збройних формувань РФ

“Таким чином, інновація в вигляді "виборів" в Донбасі це не тільки спроба РФ легалізувати представників незаконних збройних формувань, а й встановлення ефективного контролю РФ за окупованими територіями”, - пише Мамедов.

Він додав, що не варто в перспективі виключати й того, що з точки зору РФ, це може призвести до ескалації ситуації, в тому числі активізації бойових дій для "захисту громадян РФ".

Мамедов наголосив, що українська правоохоронна система має налагодити системне документування фактів паспортизації в Донбасі з метою доведення її примусового характеру з боку окупаційних адміністрацій. 

“Така політика паспортизації не лише виклик для безпеки нашої країни та подальшої реінтеграції наших громадян з цих окупованих територій, але й виклик в контексті правової війни”, - пише він, зазначивши, що довести в судах порушення норм міжнародного права в цьому кейсі буде складніше, ніж в кримському. “А значить це ще більше потребує якісної та фахової роботи національної системи правоохоронних органів, залучення відповідних експертів”, - пише ексзаступник генпрокурора.

По-друге, продовжує Мамедов, важливо проаналізувати факти на предмет ймовірних порушень Європейської конвенції про права людини. 

Тож в разі якісно задокументованих Україною доказів такої системної політики РФ з нав’язування свого громадянства мешканцям Сходу та оцінки його наслідків, це може також стати підставою для звернень в ЄСПЛ щодо цих порушень, пояснив він.

“Україні важливо загалом надати відповідну правову оцінку тому, що відбулося у вересні 2021 року у вигляді "волевиявлення" на наших окупованих територіях”, - підкреслює Мамедов. “Це важливо як в контексті доведення в міжнародних судах наявності в нас війни саме з РФ в Донбасі, так і в контексті оцінки шкоди, до якої призводить така фактично примусова паспортизація”.

Детальніше про те, як на окупованій Росією частині українського Донбасу кремлівські пропагандисти влаштовували вибори до Держдуми, читайте в статті Юрія ФедоренкаРосійські «темники» для Донбасу”.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі