Росія остерігається несподіванок на виборах у США, особливо можливої перемоги Камали Гарріс — WP

Поділитися
Росія остерігається несподіванок на виборах у США, особливо можливої перемоги Камали Гарріс — WP © EPA-EFE/JEFFREY PHELPS
Гарріс, майже невідома росіянам, сприймається в РФ з тривогою.

Коли президент США демократ Джо Байден заявив, що виходить із виборчих перегонів, раптовий переворот в американській політиці став ударом для багатьох представників російської еліти, які уважно стежать за відносинами між Москвою й Заходом, пише WP.

За словами аналітиків, а також нинішніх і колишніх російських чиновників, вихід на ”виборчу арену” віцепрезидента США Камали Гарріс, замість Байдена, змінило хід перегонів, у яких, на думку Кремля та його прихильників, міг би перемогти колишній американський президент республіканець Дональд Трамп. Росіяни розраховували, що перемога Трампа могла б створити “вікно можливостей” для врегулювання війни проти України на агресивних, експансіоністських умовах РФ.

“Якщо Камала Гарріс переможе на виборах, це стане величезним розчаруванням для Кремля. Не тому, що вони очікують якихось конкретних антиросійських кроків, а тому, що природа американської політики стане, з їхньої точки зору, ірраціональною, непрагматичною і саморуйнівною”, - каже засновниця аналітичної компанії R.Politik Тетяна Станова.

“З такими людьми буде дуже важко завершити конфлікт. Всі вікна будуть зачинені наглухо”, - додала вона.

Для Росії бурхливий період президентства Трампа, його захоплення авторитарними лідерами на кшталт російського диктатора Владіміра Путіна та критика на адресу НАТО і ЄС стали подарунком. Заяви Трампа про те, що він може зупинити війну за один день, викликали припущення, що республіканець міг би змусити Київ віддати територію Росії.

А Байдена, хоча він і надав безпрецедентну військову й фінансову допомогу Україні, багато хто в РФ оцінив як вихідця з епохи холодної війни, коли Росії боялися як “великої держави-суперника”. Росіяни розглядають Байдена як передбачуваного лідера, який не ризикуватиме ескалацією до прямих військових дій з РФ, який розуміє і поважає те, що Москва має великий ядерний арсенал. 

“За Байдена було принаймні розуміння червоних ліній”, - сказала Станова.

Гарріс, майже невідома росіянам, сприймається з тривогою. 

Відступ Байдена від боротьби за переобрання став уже другим неприємним сюрпризом для Росії в західній політиці за останній час - після несподіваної поразки на парламентських виборах у Франції ультраправої партії “Національне об'єднання”, яку Москва розглядала як політичного “союзника”.

Деякі колишні російські чиновники висловили побоювання, що за допомогою кандидатури Гарріс ліберальний істеблішмент США спробує сконструювати вибори так, аби заблокувати праві ізоляціоністські сили. З огляду на контроль Кремля над виборами в РФ, деяким росіянам важко повірити в те, що голосування може бути чесним і по-справжньому непередбачуваним, або зрозуміти концепцію створення коаліцій у парламентських політичних системах.

“Подивіться, що сталося у Франції”, - сказав один колишній високопоставлений російський чиновник, близький соратник Путіна.

“Там так звані праві перемогли за всіма показниками. Але потім ліві об'єдналися з партією влади, і фракція, яка мала найбільшу підтримку, залишилася ні з чим. Хіба це можна назвати демократією”, - додав він, маючи на увазі, що “Національне об'єднання” посіло перше місце в першому турі голосування. 

Кремль утримався від публічних коментарів щодо виходу Байдена з виборчих перегонів. Але пропагандисти всередині Росії вже почали поливати Гарріс брудом.

Хоча Гарріс не була активно залучена в зовнішню політику, вона назвала війну Росії проти України “варварською”.

Трамп був відомий тим, що підтримував хороші особисті стосунки з Путіним, і послідовно виступав за більш ізоляціоністську політику, ставлячи під сумнів актуальність НАТО. Цього місяця республіканець заявив, що розглядає можливість послаблення санкцій проти Росії, неодноразово стверджуючи, що швидко покладе край російській війні, не уточнюючи при цьому, як саме він збирається це зробити.

Але російські аналітики та чиновники сумніваються у здатності Трампа домовитися про угоду і водночас побоюються, що він також буде непередбачуваним.

“Ніхто не розуміє, що буде при Трампі. Звичайно, з одного боку, буде вікно можливостей. Але з іншого — є розуміння того, що воно може дуже швидко зачинитися, і тоді може бути значно гірше, ніж за Байдена”, - сказала Станова.

Один російський бізнесмен заявив, що багато хто в російській еліті все ж розраховує на те, що Трамп відновить відносини з РФ. Вони сподіваються, що в разі перемоги Трампа буде припинення санкцій і закінчення війни, а також зниження ризиків для російського бізнесу. 

“Ніхто не хоче втрачати свої гроші. Республіканці теж не люблять Путіна, але вони будуть прагматичнішими, ніж демократи”, - додав він.

Російський академік сказав, що довгострокові надії росіян на зміни покладаються на сенатора Джей Ді Венса з Огайо, який балотується від республіканців на посаду віцепрезидента. 

Венс неодноразово відстоював промосковську ізоляціоністську лінію. Він також відмовився назвати Путіна екзистенційною загрозою для Європи на цьогорічній Мюнхенській конференції з безпеки, а в Конгресі виступав проти допомоги Україні.

“Венс - дуже цікава фігура. Ми досі не знаємо, чи доживе Трамп до кінця свого терміну, якщо його оберуть. Не можна виключати, що Венс може стати президентом. Це багато чого змінило б у політиці США”, - заявив російський академік, нагадавши, що Трампу 78 років. 

Станова припустила й інші шляхи вигоди для Москви. 

“Найкращий сценарій для Росії - це якщо з'явиться лідер США, достатньо сильний, щоб реалізувати те, що він запропонував, і зможе провести через Конгрес домовленості, які були досягнуті з Росією. Але цей сценарій не розглядається як можливий узагалі. Путін хоче того, чого йому ніхто не може дати”, - зазначила вона.

Чи здатна Гарріс проводити самостійну політику, чи розуміється вона на світових справах і якими є її шанси перемогти Трампа, розмірковував Олег Шамшур у статті “Чи покарає Гарріс Трампа й чого ще очікувати Україні від Байдена цього року”.

А про те, наскільки небезпечною для України є антиукраїнська позиція кандидата у віцепрезиденти від республіканців Венса — у статті Петра ГерасименкаДругий номер” Дональда Трампа: чим загрожує і як реагувати Україні?”.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі