Більшість членів Ради Безпеки підтримують проведення експертами ООН розслідування щодо використання Росією іранських дронів проти цивільного населення та інфраструктури України. Про це повідомляє Укрінформ.
Це питання було розглянуте на скликаному на запит Росії засіданні Ради безпеки в середу.
Так, члени Радбезу вважають, що використання Росією безпілотників у своїй агресивній війні та у невибіркових бомбардуваннях цивільних об'єктів можуть бути визнані військовими злочинами.
А Іран, який постачає Росії ці БПЛА, порушує резолюцію Ради Безпеки ООН 2231 від 20 липня 2015 року. Пункт 4 цього документа вимагає попереднього схвалення Радою безпеки таких поставок.
Обидві моделі безпілотників, які використовуються у війні проти України, підпадають під заборонену зброю, оскільки мають дальність польоту, що дорівнює або перевищує 300 кілометрів. Крім того, БПЛА серії Mohajer виробляються компанією Qods Aviation, внесеною до чорного списку санкцій ООН, її активи підлягають заморожуванню всіма країнами.
Початок розслідування під егідою ООН постачання Іраном дронів та їх злочинне використанні підтримують Франція, Британія, США, Албанія, Ірландія, Норвегія, Гана, Мексика, ОАЕ, Кенія — тобто щонайменше 10 із 15 членів.
У свою чергу, РФ стверджує, що керівництво ООН не уповноважене відряджати експертів для інспекції на заклик членів цієї організації.
Представник Росії Васілій Нєбєнзя заявив, що інформація про іранські дрони на озброєнні арії РФ є фейком і правових причин для розслідування їх походження він не бачить.
За його словами, Радбез не надавав Секретаріату доручення проводити таке розслідування, а повноважень ініціювати його самостійно у цього органу немає. З огляду на постійні зловживання своїм правом вето у Раді безпеки, Росія має намір і цього разу заблокувати невигідне їй розслідування.
Традиційно нейтральну позицію по цьому питанню зайняв Китай.
На думку заступника постпреда Китая при ООН Ген Шуана, члени Ради Безпеки ООН мають продовжувати переговори щодо можливості розслідування походження безпілотників в Україні.
"З огляду на очевидні розбіжності, члени Ради повинні продовжувати консультації для того, щоб визначити те, як Секретаріат повинен виконувати свій мандат, необхідно утримуватися від поспішних дій, які підірвуть єдність Ради", — заявив зампостпред Китаю.
Як повідомлялось, Україна запросила експертів Організації Об’єднаних Націй дослідити безпілотники іранського походження, які Росія використовує для нападу на українські цілі в порушення резолюції Ради Безпеки.