Рішення Третейського суду в Гаазі про компенсацію Росією збитків українським інвесторам через анексію Криму не визнає півострів частиною РФ. Подані позови не зачіпають питання його приналежності, адже це для всіх, окрім росіян, і так зрозуміло, заявила заступник голови МЗС України з питань євроінтеграції Олена Зеркаль в ефірі "5 каналу".
"Наші позови – це претензії щодо майна, а не щодо приналежності суверенної території. Це для всіх зрозуміло, окрім росіян. Ми ставимо питання про втрачене майно, про націоналізоване майно – про те, що втратили приватні інвестори і держава, як інвестор також", – підкреслила вона.
Зеркаль також зазначила, що протягом півроку всі компанії, які подали позови в 2015-2016 роках, вже отримають компенсації.
"Перший етап, який стосувався юрисдикції, відповідальності Росії за інвестиції, зроблені в Криму, пройшов з позитивним результатом. Усі позивачі, які подавали позови до Росії, отримали позитивні висновки арбітражів", – пояснила заступниця міністра та висловила переконання, що компанії, які подавали позови у 2016-2017 роках, також мають отримати позитивне рішення суду.
"Ніхто не ставить під сумнів той факт, що Крим – це територія України, і тому Росія як країна окупант, як країна, яка здійснює контроль над Кримом, несе відповідальність за всі інвестиції, зроблені в Криму до окупації. Те, що відбулося на цьому тижні, це фактично перша фіксація суми, яку Росія має компенсувати всім інвесторам, які подавали позови", – підкреслила Зеркаль.
На її думку, Росія розуміє, що це "лавина", яку неможливо буде зупинити, тому намагатиметься затягувати час та оскаржувати процедури. Водночас, "оскарження процедур не зупиняє від виконання рішень".
Раніше експерт аналітичного центру Atlantic Council зазначив, що на основі рішення гаазького суду українські інвестори зможуть через європейські суди взятися за стягнення збитків. Якщо Росія не виплатить компансації, українці мають право стягувати державну власність РФ фактично будь-де у світі.
Ще влітку 2017 року, коли Постійний третейський суд у Гаазі підтвердив свою юрисдикцію по справах про майнові відносини в окупованому Криму, Кремль спробував заперечити і поставити під сумнів цей факт, однак, не досягнувши успіху в цьому, почав просто ігнорувати розгляд справи. А після винесеного вироку на користь української сторони, у Росії заявили, що не вважають себе учасником цього процесу.