Рада національної безпеки і оборони просить парламент запровадити надзвичайний стан на всій території Україні, на додачу до Луганської та Донецької областей, де особливий режим діє з 2014 року.
Секретар РНБО Олексій Данілов пояснив, що рішення про запровадження комендантської години не буде централізованим, у разі потреби його запроваджуватимуть місцево.
«В залежності від ситуації, які будуть знаходитися на тій чи іншій території, штаб може приймати ті чи інші рішення. Наголошую – за необхідності, ніхто не буде когось «кошмарити», але забезпечення безпеки у разі необхідності – це наш обов’язок», - наголосив він на брифінгу 23 лютого.
- Що таке комендантська година
Заборона в певний час доби і на певний час перебувати на вулицях та в громадських місцях мешканцям регіону, де встановлено воєнний чи надзвичайний стан.
Мета запровадження комендантської години може бути різною: підтримка громадського порядку, зменшення кількості жертв, ліквідація наслідків техногенної катастрофи чи епідемії.
- Як запроваджується комендантська година
Комендантська година запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням або військовою адміністрацією (у разі утворення). Наказом призначається комендант, порядок створення, функціонування і місцезнаходження комендатури та її склад.
Визначаються час дії обмежень і межі території їх запровадження, способи здійснення заходів щодо підтримання правопорядку, порядок руху транспорту.
- Що чекає на порушників
Комендантський патруль має право затримати особу і перевірити документи, щоб з’ясувати, чи має вона право перебувати надворі у цей час. Патруль також має право встановити причину порушення комендантської години.
В разі потреби, комендантський патруль може проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла затриманих громадян.
При навмисному опору з боку затриманої особи патруль може застосувати фізичну силу чи спецзасоби.
- Які ще повноваження має комендант/комендантський патруль
Патрульні можуть затримувати і доставляти до відділків поліції осіб, які вчинили або вчиняють інші правопорушення, вилучати знаряддя злочину.
Окрім перепусток патрульні можуть перевіряти й інші документи, щоб підтвердити особу та законність перебування в Україні.
Комендантські патрулі можуть використовувати із службовою метою засоби зв'язку і транспортні засоби, що належать особам (за їх згодою), підприємствам, установам і організаціям (окрім дипломатичних).
У разі реальної загрози життю та безпеці осіб комендант має право тимчасово обмежувати перебування, свободу пересування, в'їзд/виїзд (вхід/вихід) на територію чи з території, де запроваджено комендантську годину.
Нагадаємо, ввечері 21 лютого президент РФ Владімір Путін підписав указ про визнання незалежності «ДНР» та «ЛНР»та договори з кожною з них щодо співпраці у плані оборони, після чого на територію окупованої частини України вже відкрито увійшла російська військова техніка. Терористи вимагають «повернути» їм усю територію Донецької та Луганської областей, тож зараз є ризик значного загострення війни на Донбасі.
Докладніше про те, що означає рішення Путіна, читайте у статті Тетяни Силиної «Визнання ЛНР/ДНР»: перемога чи програш Путіна і що це означає для України?».