Питання обмеження експорту енергоносіїв із Російської Федерації вже кілька тижнів активно дискутується в ЄС, і одностайності в тому, яке ж рішення прийняти, поки що немає, пише у статті президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.
Автор каже, що наведена нижче таблиця дає ретроспективне уявлення про структуру доходів РФ від енергоекспорту.
"Нафта і продукти переробки — на першому місці за значущістю, природний газ — на другому, але дає утроє-вчетверо менше, вугілля — на третьому, однак на порядок менш значуще, ніж нафта", - пише він.
Сукупно ЄС споживає утричі більше енергоносіїв із РФ, ніж найбільша країна-покупець Китай, що переважає Європу лише за поставками вугілля. Серед десятки найбільших споживачів — п’ять країн Євросоюзу: Нідерланди, Німеччина, Італія, Польща та Франція. 2021-го Німеччина заплатила росіянам 23,1 млрд дол. — це 8,8% річної «енергетичної» виручки РФ. З них 11 млрд дол. — за газ, писало видання Forbes.
“Якби європейські політики заборонили купувати російські нафту, газ і вугілля, то РФ втратила б 135 млрд дол., що становить понад 1/4 експортного виторгу, за підсумком 2021 року. За оцінками експертів, — 10% ВВП. Це і є бажане скорочення витрат на зброю для війни проти України”, - наголошує Гончар.
Докладніше про енергетичні санкції ЄС — найефективніший вплив на російську економіку, читайте у статті Михайла Гончара “Європа в енергетичній пастці Росії: як подолати залежність?”.