РФ має вивести свої війська з України до моменту підписання мирного договору, заявив заступник голови фракції «Слуга народу» та член української делегації на переговорах з Росією Давид Арахамія в інтерв’ю «РБК-Україна». Він уточнив, що мова йде про відведення військ окупантів на позиції, які були станом на 23 лютого.
«Коли ми вийдемо на умовне підписання договору або момент, коли його вже можна серйозно обговорювати, вони повинні будуть повністю піти. І тоді вже сядемо його підписувати, візувати або парафувати. Це міжнародний запобіжник, не просто наші вимоги або прохання, а необхідні умови, щоб забезпечити робоче підписання цього документа», – заявив Арахамія.
На уточнення журналіста, чи правильно він розуміє, що зараз у будь-якому випадку йдеться про повернення військ на лінії станом на 23 лютого 2022 року, Арахамія відповів: «Так, все вірно».
Він також додав, що українські пропозиції поки на ранній стадії. За словами Арахамії, українська сторона з самого початку наголошувала на тому, що рф мала б вивести війська ще до переговорів.
«Але у цьому випадку у росіян втрачається міцна переговорна позиція, тому вони на це агресивно реагують. І ми прийняли рішення – ми спеціально на першій зустрічі, на першому питанні запитали: ви у рамках Віденської конвенції рухатися будете? Вони це підтвердили. А Віденська конвенція нам дуже допомагає, оскільки там чітко написано, що якщо договір підписаний під тиском, то він вважається нікчемним. Оскільки вони вже офіційно заявили, що дотримуються норм Віденської конвенції, а міжнародні гаранти взагалі не сядуть за стіл без цього, значить, це наш запобіжник», – додав Арахамія.
Нагадаємо, за підсумками переговорів 29 березня очільник юридичної групи на переговорах України та Росії Олександр Чалий розповів, що гарантії безпеки повинні бути аналогом 5 статті НАТО. Це означає, що напад на нашу державу вважатиметься нападом на усіх підписантів. Також Чалий зазначив, що в разі їх узгодження наша сторона погоджується на постійний нейтралітет, позаблоковість та безядерність. Але ніщо не повинно суперечити праву на вступ України до ЄС.
Глава української делегацій Давид Арахамія розповів, кого Україна хоче бачити підписантами гарантій безпеки - країн-членів Радбезу ООН. Також він розповів, що дія документу не буде поширюватися на тимчасово окуповані території Донбасу та Криму, позаяк щодо них є ще не врегульовані питання.
Радник голови ОП Михайло Подоляк розповів, що питання Донбасу будуть обговорювати президенти України Володимир Зеленський та РФ Владімір Путін. Окремим пунктом також буде винесено питання Криму. Наша сторона запропонувала зафіксувати позиції України та Росії стосовно півострова на 15 років.