Подальша ескалація агресивних дій Російської Федерації щодо України до рівня повномасштабної війни вже не є нереальною через концентрацію біля українського кордону великого угруповання збройних сил Росії, заявив президент Петро Порошенко під час виступу на Генасамблеї ООН в середу.
"Військові експерти однозначно визначають, що озброєне угрупування на російському кордоні з Україною є наступальною ударною групою. Це не має нічого спільного з обороною. Вони призначені для військового удару. До цього готується Кремль. Тому подальша ескалація до рівня повномасштабної війни не є вже нереальною перспективою", - сказав він.
Порошенко підкреслив, що саме це є причиною необхідності забезпечити всебічний моніторинг у реальному часі ситуації уздовж російського кордону з Україною.
"Загальна чисельність незаконних збройних формувань зараз складає близько 35 тис. бойовиків, а також 2,1 тис. військовослужбовців із російських регулярних збройних сил. Загальна чисельність російських збройних сил уздовж російсько-українського кордону становить понад 87 тисяч", – додав глава держави.
Президент зазначив, що на окупованому Донбасі російські збройні формування мають 496 танками, 938 бойовими броньованими машинами, 128 реактивними системами залпового вогню, 776 артилерійськими системами (у тому числі, САУ). Він також нагадав, що в минулому році Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ на Донбасі фіксувала на відео конвої російської військової техніки, які незаконно перетинали ділянка російсько-українського кордону, який не контролюється українською владою.
За словами Порошенка, спостерігачі СММ також визначили наявність на окупованій території новітніх російських систем радіоелектронної боротьби і радіорозвідки, а також електронних систем глушіння БПЛА.
"Ці системи ніколи не були в розпорядженні українських Збройних сил. Є тільки одна країна, здатна їх виробляти і постачати Росія!", - підкреслив він.
Глава Української держави зазначив, що Російська Федерація, щоб приховати ці незаконні поставки озброєння та військової техніки на Донбас, блокує моніторингову діяльність СММ ОБСЄ в районах поблизу тимчасово неконтрольованої частини українсько-російський державного кордону. Також СММ регулярно стикається з масштабними обмеженнями у своїй щоденній діяльності на окупованій території Донбасу.
Раніше Петро Порошенко скептично оцінив "план Сайдіка", підкресливши, що план політичного врегулювань конфлікту в Донбасі викладено в Мінських домовленостях, а українська дипломатія веде переговори про розміщення в ОРДЛО міжнародного миротворчого контингенту ООН.
Докладніше про перспективи врегулювання ситуації в Донбасі читайте в матеріалі Юрія Бутусова "Війна в Донбасі: як примусити Путіна до миру" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".