Місцеві вибори на тимчасово окупованій території ОРДЛО будуть позачерговими і проводитимуться за спеціальним законом, розповів «Інтерфакс-Україна» віцепрем'єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.
Вибори в ОРДЛО залежатимуть не від призначення Верховною Радою місцевих виборів, а від вирішення безпекових питань, виведення російських військ, повернення Україні контролю над кордоном тощо, уточнив він.
«Якщо уважно прочитати текст Комплексу заходів з виконання Мінських угод, то там йдеться, що в якості політичного врегулювання відбудуться вибори в окремих районах Донецької і Луганської областей, і вони регулюватимуться окремим прийнятим законом», - наголосив віце-прем'єр.
За його словами, має бути прив'язка закону про вибори до закону про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО.
«Якщо ми повернемося до закону, який ще іноді називають законом про «особливий статус», прийнятого минулою каденцією Верховної Ради і продовженого до 31 грудня нинішнім скликанням, то в ньому, зокрема, є посилання на необхідність прийняття закону про особливості виборів там ( в ОРДЛО - ред.)», - пояснив він.
Поки що Верховна Рада повинна говорити тільки про місцеві вибори на підконтрольній Україні території, зазначає політик. А вибори в Криму і окупованому Донбасі після їх деокупації проходитимуть за окремим законом, тому це абсолютно непов'язані речі.
«У разі проведення чергових виборів на виборчу кампанію відводиться 90 днів. А на позачергових виборах, а саме про них йтиметься, оскільки чергові місцеві вибори були в 2015 році, але вони не відбулися на території ОРДЛО, кампанія триває 60 днів. Тобто коли буде прийнятий Верховною Радою закон про позачергові вибори в ОРДЛО, це буде спеціальний закон», - зазначив Резніков.
Він нагадав про бажання влади провести цієї осені місцеві вибори на всій території країни, включно з окупованими, але це можливо тільки після врегулювання безпекових питань в рамках Мінського процесу.
Це: виведення російських військ, роззброєння, демобілізація всіх незаконних військових і не військових збройних формувань, встановлення контролю України над українсько-російським кордоном; можливість проведення моніторингу місією БДІПЛ ОБСЄ, дотримання Копенгагенського стандарту проведення виборів і законів України.
Зазначимо, питання виборів в ОРДЛО 9 червня обговорили в політичній підгрупі Тристоронньої контактної група в Мінську. За словами представника Донецької області в ТКГ Дениса Казанського, країна готова до проведення таких виборів, проте підтримувані Росією угруповання в цьому не зацікавлені.
Раніше віцепрем'єр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив, що всі ватажки незаконних збройних формувань "ДНР" і "ЛНР" отримали російські паспорти, тому згідно із законодавством України, вони не зможуть брати участь у місцевих виборах в ОРДЛО.
Водночас голова Офісу президента Андрій Єрмак вважає, що місцеві вибори, призначені на жовтень цього року, повинні відбутися по всій території України, зокрема і в ОРДЛО.
Однак, Центральна виборча комісія України не знає, скільки часу може знадобитися для підготовки до виборів в окремих районах Донецької і Луганської областей. Голова ЦВК Олег Діденко зазначив, що зараз практично неможливо говорити про будь-які часові рамки.