Реєстраційна реформа в Україні стала "подарунком" для рейдерів – юристи

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Реєстраційна реформа в Україні стала Після спрощення процедури реєстрації юридичних осіб в Україні почався справжній "ренесанс" рейдерства © ЮРцентр
Сьогодні від рейдерів страждають чотири українські компанії в день, стверджують фахівці.

Останні зміни до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" створили в країні умови, при яких втратити своє підприємство в результаті рейдерського захоплення можна буквально за один день.

Про це в статті для DT.UA пишуть юристи Руслан Редька та Ксенія Проконова. За їх словами, спрощення порядку реєстрації юридичних осіб, яке повинно було знизити рівень корупції і поліпшити бізнес-клімат, пішло на руку злочинцям, що промишляють захопленнями чужих підприємств.

"У зоні ризику ті компанії, в яких сума податкового кредиту перевищує кілька мільйонів гривень. Також метою може бути заволодіння майном, крадіжка активів і багато чого іншого. Нині страждають чотири компанії на день, близько мільйона доларів рейдери можуть заробляти на цьому щотижня", – зазначають автори.

Редька і Проконова вказують, що реформа скасувала нотаріальну форму посвідчення ряду документів та ввела принцип екстериторіальності, при якому компанію в одному регіоні можна зареєструвати з іншого.

При цьому, якщо до введення принципу екстериторіальності система обирала суб'єкту реєстрації постійного держреєстратора, то в нинішній системі державні реєстратори можуть лише перевіряти подані ним документи на предмет дотримання формальних критеріїв, без перевірки їх законності.

"Завдяки змінам вам тепер навіть не потрібно підробляти підпис. У державного реєстратора немає ні повноважень, ні можливості його перевірити, а нотаріальне засвідчення, як ми пам'ятаємо, скасовано. Канула в Лету потреба у цінній навичці підробляти підписи, яку раніше в талановитих співробітниках пестили й плекали", – зазначають фахівці.

Згідно з нововведеннями, держреєстратору також не потрібно надавати попередню редакцію статуту підприємства, в результаті чого його власники позбавляються ще одного документального підтвердження своєї власності. Запроваджені зміни спростили захоплення підприємства в рази.

"Зміни в результаті реформи суттєво зменшили бюджет захоплення компанії: якщо раніше потрібно було задіяти в схемі нотаріуса, який ішов на порушення закону, підробляючи документи й засвідчуючи підписи та особистість фальшивих осіб, а отже, хотів достойних відступних, то тепер рейдеру доведеться витратитися лише на фізичну силу - хлопців у масках, які встановлять контроль над територією компанії, що сподобалася. Як і будь-яка інша ніша, рейдерство стало професією для ринку людей і структур. Любителям там давно не місце", – підкреслюють експерти.

На думку юристів, для протидії рейдерству необхідний комплексний підхід: оптимізація бюрократичних процедур з посиленням взаємного контролю посадових осіб, завчасне створення алгоритму дій на випадок спроби захоплення підприємства для штатних юристів та налагодження у компанії ефективної роботи служби безпеки (включаючи фізичну охорону). Не зайвим також буде активна позиція в ЗМІ.

Раніше президент України Петро Порошенко з посиланням на свіжі дані Світового банку заявив, що Україна піднялася до 80-й позиції у рейтингу Doing Business-2017, з 83-ї, якої досягла рік тому.

Більше про проблему сплеску рейдерства в Україні читайте у статті Руслана Редьки і Ксенії Проконової "Переможців не садять, або Рейдерство як частина української бізнес-культури", в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі