На січневій сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) українська опозиція швидше за все, не отримає широкого представництва, оскільки 3. У ключових комітетах асамблеї, яким належить обговорити підсумки парламентських виборів в Україні, і зовсім не буде опозиціонерів. У Києва є ще один день для вирішення проблеми, але влада, схоже, в цьому не зацікавлена.
Як пише видання "Коммерсант-Украина", 21-25 січня у Страсбурзі відбудеться сесія ПАРЄ - перша після виборів в Україні, раніше розкритикованих світовим співтовариством, у тому числі місією Парламентської асамблеї. Від України в сесіях ПАРЄ беруть участь 12 депутатів, які повинні представляти всі політичні сили. Проте цього разу в українській делегації вперше може практично не виявитися членів опозиційних фракцій. "Існує процедура затвердження делегацій. Щоб пройти всі етапи до початку сесії, нам потрібно передати у Страсбург список депутатів не пізніше 14 січня", - розповіли у секретаріаті Верховної ради (ВР). В іншому випадку у ПАРЄ залишаться акредитованими члени колишньої парламентської делегації з числа депутатів, переобраних в Раду нового скликання.
У Партії регіонів (ПР) офіційно декларують готовність поновити делегацію - на погоджувальній раді Верховної ради минулої середи голова ВР Володимир Рибак заявив, що це мало стати пріоритетним завданням на минулому пленарному тижні. Для оновлення складу делегації не потрібно голосування в сесійній залі, достатньо рішення комітету з міжнародних справ, яке потім необхідно підтвердити на нараді керівників ВР і голів фракцій.
Однак у профільному комітеті зіткнулися з проблемою при ухваленні, здавалося б, формального документа. "Ми погодили склад делегації з усіма фракціями, в середу провели засідання, щоб затвердити його, але не було кворуму - не прийшов жоден представник ПР", - розповів перший заступник голови комітету з міжнародних справ Валентин Наливайченко ("УДАР"). Членами ПР є 9 з 16 членів комітету.
Представники провладної фракції, які відповідають за взаємодію з Радою Європи, спростовують припущення про навмисне блокування даного рішення. "Нам самим хочеться оновити делегацію. У нас буде більш сильне і авторитетне представництво",- заявила народний депутат Юлія Льовочкіна (ПР). "Ми навіть не рахували, скільки там буде наших, скільки не наших. Але опозиція буде представлена", - додав народний депутат Іван Попеску (ПР), який очолював делегацію в ПАРЄ в минулому скликанні Ради.
Між тим затримка з переформатуванням української участі в ПАРЄ, незалежно від її причин, вигідна чинній владі. Більшість українських опозиційних депутатів, які раніше працювали у ПАРЄ, не були переобрані на минулих виборах. Право участі в січневій сесії зберігає лише Сергій Соболєв, а також має статус заступника члена делегації ВР в ПАРЄ Мустафа Джемілєв (обидва - "Батьківщина").
Фракції УДАР і "Свобода", у разі якщо делегація ВР в ПАРЄ не оновиться, і зовсім не будуть представлені у Страсбурзі. Ще більш істотним є дисбаланс представництва влади та опозиції у ключових постійних органах ПАРЄ. У противників ПР не залишається свого представника у моніторинговому комітеті і бюро ПАРЄ, оскільки колишній заступник глави делегації від опозиції Ольга Герасим'юк не була обрана до ВР VII скликання. У той же час члени делегації від ПР і Компартії переобрані у повному складі. !zn
Читайте також:
ПАРЄ закликала Україну розслідувати порушення на виборах і покарати винних
Регіоналка назвала звіт ПАРЄ щодо українських виборів "абсурдним"
Голова спостерігачів від ПАРЄ закликав розрізняти заяви уряду і голос українського народу