Радуцький запевнив, що його поправку щодо знищення замороженого біоматеріалу загиблих військових скоро скасують

Документ
Поділитися
Радуцький запевнив, що його поправку щодо знищення замороженого біоматеріалу загиблих військових скоро скасують © vchaspik.ua
Мова йде про норму відповідного закону, згідно з якою після загибелі військового кріобанки мають утилізувати його заморожений біоматеріал.

Найближчим часом Верховна Рада змінить законодавство таким чином, аби кріобанки не утилізували заморожений біоматеріал загиблих військових, заявив голова комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. Автором поправки до закону №8011, яка передбачала знищення біоматеріалу військового після його загибелі є сам Радуцький.

«Цей закон (про забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство – ред.) справді писався для людей, які внаслідок поранення втратили репродуктивну функцію. Разом із тим Верховна Рада, маючи час до 23 березня, готує зміни в законодавство і найближчим часом проголосує ці зміни, зокрема до Цивільного кодексу та інших законів, щоб наші герої мали нащадків. Ми не дозволимо образити родини наших полеглих військових», – заявив Радуцький.

Він додав, що до набрання чинності відповідним законом, тобто до 23 березня, ніхто не має права утилізувати заморожений біоматеріал військових.

Зазначимо, що поправку, яка передбачає знищення біоматеріалу внесли вже під час розгляду законопроєкту в другому читанні. У початковій редакції законопроєкту цієї норми не було. Радуцький, який і є автором поправки, аргументував її необхідність тим, нібито «питання постмортальної репродукції наразі залишається неврегульованим національним законодавством».

Скандал на цю тему розгорівся у соцмережах після допису медичної адвокатки Олени Бабич, яка звернула увагу на проблему. Зокрема, вона розповіла, що нещодавно консультувала вдову українського військового. Подружжя мріяло про дітей і тому кріоконсервувало сперму перед тим, як чоловік мав піти на фронт. На жаль, воїн загинув. 

«От як пояснити вбитою горем жінці, яка буквально пару місяців назад оформлювала з чоловіком документи, щоб народити дитину, що поки її чоловік боронив державу і загинув, наші законотворці буквально позбавили його права бути батьком після своєї смерті?!... Навіщо держава замість того, щоб запропонувати легальний варіант, примушує вдів шукати «обхідні шляхи», щоб мати таку бажану дитину від коханого чоловіка, який загинув, захищаючи цю саму державу?!», – написала тоді Бабич у Facebbok.

Так, у законі №8011 «Про внесення змін та доповнень до деяких законів України з метою забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство» чітко прописано, що «у разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією». Водночас щодо можливості використання репродуктивних клітин після смерті військового у тексті не сказано нічого. Також залишаються відкритими питання, хто саме матиме право на розпорядження репродуктивними клітинами загиблих: батьки, інший член подружжя, партнер, діти чи рідні, і який період часу держава має зберігати біоматеріал.

Про вплив війни на дітей нам уже більш-менш відомо. Проте досі мало досліджень на тему впливу війни на батьківство. Війна посилює стрес у батьків.

До чого це може призвести, що з цим робити, а також як діяти батькам, котрі вже тривалий час змушені перебувати в розлуці з дітьми, − пише дитяча психологиня Ірина Королець у статті «Чи можливе щасливе батьківство в умовах війни?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі