Раді запропонували повернути право затверджувати підсумки референдуму

Поділитися
Раді запропонували повернути право затверджувати підсумки референдуму © facebook.com/UDAR.ua
Представники фракції "УДАР" запропонували Верховній Раді повернути парламенту право затверджувати результати всеукраїнського референдуму з питання зміни Конституції. В "УДАРі" вважають, що така міра допоможе захистити країну від зміни конституційного ладу. У Партії регіонів назвали авторів ініціативи "представниками тоталітарної секти" і запевнили, що не підтримають закон, який обмежує владу народу".

Народні депутати фракції "УДАР" на чолі з її головою Віталієм Кличком зареєстрували у Верховній Раді проект закону "Про всеукраїнський референдум". Автори законопроекту пропонують повернути скасовану в 2012 році норму про обов'язкову імплементацію парламентом рішень референдуму. "Імплементація Верховною радою особливо необхідна в питаннях, що стосуються внесення змін до Конституції", - заявив народний депутат Валерій Карпунцов ("УДАР"), якого цитує "Коммерсант-Украина".

На думку депутата, такі законопроекти парламент повинен розглядати серед першочергових.

У прес-службі партії "УДАР" пояснили мету прийняття документа. "Норма законопроекту про участь Ради в імплементації результатів референдуму є гарантією того, що конституційний лад не буде змінений у неконституційний спосіб", - сказано в повідомленні прес-служби.

Кампанія опозиції щодо скасування чинного закону "Про всеукраїнський референдум" почалася в листопаді 2012 року, відразу після його прийняття. Документ істотно спростив процедуру проведення загальнодержавного опитування громадян, а також позбавив народних депутатів права затверджувати його результати. Це дало привід опозиції заявити про те, що влада готує референдум, що передбачає скасування всенародних виборів президента та обрання президента в парламенті.

Окрім обов'язкової імплементації, автори законопроекту пропонують істотно ускладнити процедуру скликання референдуму - на обговорення пропонується виносити законопроект, попередньо затверджений парламентом. "Законопроект про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції подається до Верховної Ради президентом або народними депутатами... за умови його прийняття не менш ніж 2/3 від конституційного складу Верховної Ради (300 голосів) затверджується всеукраїнським референдумом", - сказано в законопроекті. Відповідно до чинного закону, конституційний референдум проголошується президентом за народною ініціативою.

Експерти назвали обгрунтованою цю пропозицію. "Чинний закон було розкритиковано Венеціанською комісією і багато в чому він не відповідає Конституції. Можливість вносити зміни до Конституції в обхід Верховної ради прямо суперечить розділу XIII основного закону - закони не можуть прийматися на референдумі, оскільки закон - це акт парламенту! А як вносити зміни до такого документа?" - заявив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, зазначивши, що пропозиції представників фракції "УДАР" "кращі, ніж чинний закон".

Автори законопроекту також пропонують Верховній Раді наділити всеукраїнський референдум правом скасовувати нормативно-правові акти президента, Кабінету міністрів та інших центральних органів виконавчої влади. Такі рішення, згідно із законопроектом, набувають чинності автоматично. Виняток становлять питання податків, бюджету та амністії - їхнє винесення на референдум не допускається Конституцією.

Окрім того, представники фракції "УДАР" запропонували Верховній Раді надати статус суб'єкта всеукраїнського референдуму партіям і громадським організаціям та дозволити їхню реєстрацію як "прихильників чи опонентів винесеного на референдум питання". "Діючою редакцією закону не передбачена участь політичних партій у процесі всеукраїнського референдуму - цим нівельований інститут політичної партії в Україні", - сказано в законопроекті. При цьому експертизою рішень, що виносяться на референдум, у разі прийняття законопроекту займуться омбудсмен і Верховний суд, а не Центральна виборча комісія.

У фракції "УДАР" вважають, що шанси на прийняття документа високі. "Всі опозиційні фракції підтримують цей законопроект. Відомо, що чинний закон був прийнятий з порушенням регламенту - за нього голосували картками не більше 60 депутатів! Ми будемо переконувати проголосувати за нього і Партію регіонів", - заявив Карпунцов.

На думку Коліушка, у Партії регіонів не зацікавлені у прийнятті законопроекту. "Чинний закон, що дозволяє міняти Конституцію в обхід Верховної ради, був прийнятий парламентською більшістю і підписаний президентом. Очевидно, у влади є політичний інтерес саме до чинного закону, а без Партії регіонів опозиції не вистачить голосів", - зазначив експерт.

Представники парламентської більшості запевнили, що не будуть голосувати за цей законопроект. "Партія регіонів ніколи не підтримає закон, який обмежує владу народу! Як це так - люди виявили свою волю на референдумі, а потім якась купка псевдодемократів буде приймати рішення - розумний народ чи не розумний? Автори законопроекту показали себе представниками тоталітарної секти!" - обурився член парламентського комітету з питань верховенства права та правосуддя Вадим Колесніченко (Партія регіонів).

Нагадаємо, чинний закон "Про всеукраїнський референдум", що дозволяє змінювати Конституцію в обхід парламенту і Конституційного суду, був ініційований Партією регіонів.

Прийняття документа у Раді супроводжувалося скандалом - депутати опозиції заявили про порушення процедури його розгляду, однак президент все одно підписав закон і восени 2012 року він набув чинності.

Венеціанська комісія кілька разів критикувала чинний закон про референдум. У зауваженнях комісії вказувалося на те, що референдум не може бути використаний з метою зміни норм Конституції. Окрім того, внесення змін або прийняття нової Конституції має відбуватися за процедурою, встановленою чинним основним законом, - з обов'язковим затвердженням конституційною більшістю Ради. !zn

Читайте також:

Регіонал Єфремов підтвердив бажання Януковича вирішити "актуальні питання" на референдумі

ВАСУ не буде розглядати оскарження закону про референдум

Кабмін визначив порядок оплати праці на референдумі

Експерти запропонували відмовитися від зміни Конституції без участі Ради

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі