Верховна Рада України (ВР) прийняла за основу у першому читанні проект Кримінально-процесуального кодексу України (№9700), ініційований президентом України Віктором Януковичем.
"За" ухвалення такого рішення проголосували 252 народних депутатів, за мінімально необхідних 226.
Під час подання проекту КПК радник президента, керівник Головного управління з питань судоустрою Адміністрації президента Андрій Портнов, звернув увагу народних депутатів на основні новели нової редакції КПК.
За словами Портнова, прокурор не матиме права заарештовувати майно, проводити обшук у нежитлових приміщеннях, а також вилучати будь-які речі, окрім зброї та наркотичних засобів.
Одна з основних новел КПК, стосується захисту потерпілого. Портнов, підкреслив, що відразу після подання заяви до міліції заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства та збору доказів, які є на сьогоднішній день.
Окрім того, проектом передбачена можливість укладення угоди між прокурором і обвинуваченим про визнання провини та угоди про примирення між потерпілим та обвинуваченим. Угоду про примирення між потерпілим і обвинуваченим не може бути підписано у тяжких і особливо тяжких злочинах.
Також президент пропонує ввести континентальну модель судового розгляду - тобто суд у складі 2 суддів та 3 присяжних. Окрім того, пропонується ввести відеоконференції.
Так само, відповідаючи на запитання депутатів, Портнов окремо підкреслив, що 100% адвокатів автоматично потрапляють до реєстру адвокатів і зможуть повною мірою виконати свої обов'язки.
Глава Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Швець, подаючи народним депутатам висновок профільного комітету щодо проекту КПК, зазначив, що думки членів комітету розділилися: "Комітет не зміг винести рішення з даного питання, тому, приймаючи кодекс у першому читанні, попрошу вас, доручити комітету доопрацювати проект КПК і узгодити його положення з Конституцією України", - заявив Швець.
Під час обговорення проекту КПК, більшість народних депутатів, відзначили, що до другого читання необхідно переглянути норму КПК, яка стосується можливості затримання на 72 години посадових осіб, в тому числі народних депутатів і кандидатів у президенти України, з можливістю продовження затримання до одного року.
У своєму заключному слові Портнов заявив, що норма КПК щодо притягнення до кримінальної відповідальності народних депутатів була "слово в слово приписана з Конституції України".
Відзначимо, паралельно ВР розглянула альтернативний проект КПК №9700-1 ініційований народним депутатом від НУ-НС Романом Зваричем. Проект Зварича було відхилено.
Нагадаємо, Янукович вніс проект КПК до Ради 13 січня 2012 року. !zn
Читайте також:
Портнов розповів, як буде виглядати домашній арешт
Рада знову відмовилася декриміналізувати статтю Тимошенко
Єфремов: Ми проголосуємо за новий КПК у четвер