Законом зупинені виконавчі провадження та заходи примусового виконання судових рішень про стягнення заборгованості з внесених до переліку таких, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави підприємств ОПК на користь юросіб держави-агресора, юросіб з іноземними інвестиціями РФ, а також іноземних підприємства держави окупанта. Також заборонено судове провадження у справі про банкрутство зазначених підприємств ОПК за заявами юридичних осіб, пов'язаних із Росією.
Як випливає з пояснювальної записки до законопроекту, у зв'язку з прийнятим керівництвом держави в 2014 році в умовах зовнішньої російської агресії рішенням про розірвання ВТС з РФ, виконання укладених до серпня 2014 року договорів у сфері ВТС з РФ стало неможливим, і підприємства-замовники продукції стали звертатися в суди на території РФ для стягнення заборгованості, пені та інших штрафних санкцій, незважаючи на посилання українських підприємств на обставини непереборної сили (форс-мажору).
"Проведення судових розглядів на території держави-агресора спричинило винесення низки судових рішень, за якими українська сторона зобов'язана виплачувати суми, що перевищують вартість самого договору", - наголошується в документі.
Водночас порушення правил підсудності винесення судових рішень на території держави-агресора проти підприємств ОПК України з подальшим нарахуванням завищеною пені та відсотків гостро відбивається на бюджеті оборонного сектора, констатують автори законопроекту.
Згідно з озвученими під час засідання парламенту оцінками, обсяг пред'явленої до виплати підприємствам ОПК України заборгованості за розірваними договорами у сфері ВТС з РФ, включаючи пені та відсотки, оцінюється у близько 3,8 млрд грн.
Нагадаємо, що Україна у 2014 році припинила експорт у РФ товарів військового та подвійного призначення у зв'язку з російською агресією та анексією Криму. Заборона на ВТС з РФ, включаючи постачання продукції подвійного призначення, закріплена указом президента України №691/2014 від 27 серпня 2014 року, введена у дію рішення РНБО України від 27 серпня.
Також з 2014 року уряд розірвав низку міжурядових договорів із Росією у військовій галузі.