Рада зробила крок до соціального й правового захисту бранців Кремля та їхніх родин

Документ Доповнено
Поділитися
Рада зробила крок до соціального й правового захисту бранців Кремля та їхніх родин © Василь Артюшенко, ZN.UA
Ухвалений у першому читанні законопроєкт серед іншого передбачає фінансову допомогу.

Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт №6104 «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей». Документ щодо захисту бранців Кремля за основу підтримали 328 народних депутатів.

Законопроєкт поширюється на:

  • громадян України, яких позбавили волі держава-агресор, її органи, підрозділи, формування або інші утворення через захист суверенітету,  незалежності, територіальної цілісності і недоторканності України від збройної агресії, які належать до складу сил безпеки і сил оборони України та до однієї з категорій осіб, визначених Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими від 12 серпня 1949 року та Додатковим протоколом до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I) від 8 червня 1977 року;
  • цивільних громадян України, які перебувають під захистом Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року, яких позбавили волі вищеназвані суб’єкти під час перебування на тимчасово окупованих територіях України, на території держави-агресора, або на території держав, що підтримують збройну агресію проти України.

Водночас дія документу не поширюється на осіб, щодо яких після 20 лютого 2014 року набрав законної сили вирок українського суду або визнаного Україною міжнародного суду за злочини проти:

  • основ національної безпеки України;
  • громадської безпеки;
  • миру;
  • безпеки людства і міжнародного правопорядку;
  • недоторканності державних кордонів.

Це ж стосується й інших кримінальних правопорушень, вчинених в умовах збройного конфлікту на тимчасово окупованих територіях України або пов’язаних зі збройною агресією.

До підстав для встановлення факту позбавлення особи волі в результаті збройної агресії законопроєкт відносить:

  • заяву встановленої форми особи, її законного представника, або члена родини;
  • відповідні документи (довідки) щодо достовірності фактів (інформації), наведених особою;
  • витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань щодо наявності чи відсутності даних про кримінальне провадження щодо особи; 
  • повідомлення органів сил безпеки та сил оборони.

Документ також передбачає створення Комісії з питань встановлення факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. 

Крім того, передбачена виплата грошової допомоги особам, щодо яких встановили факт позбавлення волі через збройну агресію. Мова йде про:

  • щорічну державну допомогу, яка надається вказаному громадянину або члену його родини, поки людина перебуває в неволі; 
  • одноразову допомогу у разі загибелі (смерті) утримуваної особи, смерть якої настала в період перебування її у неволі. Також така допомога має виплачуватися, у разі смерті звільненого бранця протягом року після звільнення. Норма поширюється на випадки, коли причиною смерті стало поранення, контузія, каліцтво, захворювання, нещасний випадок, пов'язані з перебуванням у неволі (полоні); 
  • одноразову допомогу утримуваним особам після звільнення.

Законопроєкт пропонує створити Єдиний реєстр осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський під час свого візиту до Вашингтона передав адміністрації президента США Джо Байдена список з 450 українських політв'язнів, утримуваних РФ. Такий же список президент України передав і своєму турецькому колезі Реджепу Ердогану.

За даними Офісу уповноваженого Верховної Ради з прав людини, понад 400 українців незаконно позбавлені волі на окупованих територіях Криму і Донбасу, а також в РФ. При цьому понад 300 - вважаються зниклими безвісти.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі