Рада зробила крок до сертифікації "Укренерго" за моделлю відокремлення ISO

Документ
Поділитися
Рада зробила крок до сертифікації © Обозреватель
Народні депутати ухвалили у першому читанні відповідний законопроєкт.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №3364-1-д “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сертифікації оператора системи передачі”. Документ, який стосується сертифікації оператора системи передачі (ОСП) "Укренерго" за моделлю ISO, підтримали 274 народні депутати.

“Законопроєкт розроблено з метою здійснення сертифікації оператора системи передачі електричної енергії у відповідності з вимогами Третього енергопакету ЄС”, - йдеться у пояснювальній записці.

Вказано, що  основним завданням законопроєкту є законодавче врегулювання питання сертифікації оператора системи передачі електроенергії за моделлю відокремлення ISO. Ця модель передбачає, що оператор системи передачі користується майном, яке забезпечує цілісність об’єднаної енергетичної системи України та диспетчерське (оперативно-технологічне) управління, магістральні та міждержавні електричні мережі. Водночас зазначене майно залишається у власності держави. 

Так, документ визначає:  

  • особливі вимоги про відокремлення і незалежність оператора системи передачі за моделлю відокремлення ISO;  
  • обов’язки регулятора, оператора системи передачі та власника системи передачі відповідно до моделі відокремлення ISO; 
  • вимоги до незалежності власника системи передачі та зобов’язання ОСП в частині розроблення і запровадження програми відповідності, в якій визначаються заходи для уникнення дискримінаційних дій з боку оператора системи передачі та моніторингу виконання таких заходів.  

Згідно із законопроєктом, регулятор під час погодження інвестицій ОСП має керуватися, зокрема, необхідністю забезпечення безпеки передачі електроенергії, операційної безпеки ОЕС України. Також проєкт закону передбачає, що об'єкти державної власності, що використовуються у процесі передачі електроенергії, закріплюватимуться на праві господарського відання відповідному суб’єкту господарювання на підставі рішення суб'єкта управління та договору.

Також документ пропонує встановити, що суб'єктом управління об'єктами держвласності, що використовуються у процесі передачі електроенергії, може бути лише уповноважене урядом міністерство.

У проєкті закону йдеться також про те, що повноваження уряду скасовувати акти міністерств та інших центральних органів виконавчої влади повністю чи в окремій частині не поширюються на уповноважені органи управління під час управління корпоративними правами держави у статутному капіталі суб’єкта господарювання, який провадить діяльність з передачі електричної енергії.

Проєктом передбачено, що рішення про правочини, наслідком яких може бути припинення права господарського відання на майно для передачі електричної енергії можуть ухвалюватися виключно за погодження Кабміном.

Восени минулого року Верховна Рада направила на доопрацювання законопроєкт №3364-1. Тоді документ про сертифікацію “Укренерго” підтримали у першому читанні 217 депутатів, при 226 необхідних.

У 2017 році Рада прийняла законопроєкт "Про ринок електричної енергії України". Серед іншого закон запровадив норми Третього енергетичного пакета ЄС, в тому числі в питанні поділу компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії.

Однак, "Укренерго" не відповідає вимогам відділення за моделлю ownership unbundling (OU), оскільки не володіє системою передачі і здійснює управління активами на правах господарського відання. Водночас анбандлінг за моделлю Independent System Operator (ISO) вимагає внесення змін до низки законів, які й були запропоновані на розгляд парламентаріїв.

У жовтні 2019 року НКРЕКП прийняла попереднє рішення про сертифікацію "Укренерго" в якості незалежного ОСП, яка передбачала внесення змін до закону "Про ринок е/е" (в ч.3 ст. 32) для остаточної сертифікації компанії.

Однак, в лютому 2020 року рішення регулятора про попередню сертифікацію "Укренерго" не підтримав Секретаріат Енергетичного співтовариства, вказавши, що компанія, яка подала заявку на сертифікацію, не відповідає вимогам ownership unbundling в частині володіння активами.

При цьому в енергетичному співтоваристві переконані, що найближчим часом сертифікація НЕК "Укренерго" як незалежного оператора системи передачі електричної енергії неможлива.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі