Рада змінила законодавство щодо НБУ

Поділитися
Депутати ухвалили три закони, які стосуються роботи НБУ та банків.

Верховна Рада ухвалила закон №5850 «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань діяльності Національного банку України». Документ у другому читанні підтримали 255 народних депутатів.

Закон передбачає, що НБУ та Кабінет міністрів можуть проводити взаємні консультації з питань грошово-кредитної та державної економічної політики. Зокрема, такі консультації можуть стосуватися прогнозу основних макроекономічних показників, включаючи монетарні показники і показники валютно-курсової політики.

Також документ:

  • доповнює перелік кваліфікаційних вимог до осіб, які призначаються на посади членів Ради НБУ, голови Нацбанку та його заступників, встановлено перелік обмежень та доповнено перелік підстав для звільнення з посади таких осіб;
  • уточнює окремі норми щодо повноважень Ради Національного банку;
  • уточнює окремі норми щодо порядку роботи Ради НБУ та порядок її взаємодії з його правлінням;
  • запроваджує повноваження правління Національного банку щодо розроблення Кодексу етики його працівників та визначення комунікаційної політики НБУ;
  • впроваджує норму щодо обов'язків для членів правління Нацбанку, його працівників та членів Ради НБУ щодо захисту інтересів установи.

Крім того, ухвалений закон уточнює інструментарій Нацбанку для більш ефективного управління золотовалютним резервом. Також уточнюються кола контрагентів, з якими можна проводити операції з золотовалютним резервом. 

Згідно з документом, НБУ раз на рік надаватиме Кабміну інформацію про очікувану частину прибутку до розподілу Національного банку, яка підлягатиме перерахуванню до державного бюджету. Закон встановлює право НБУ та уряду, замість обов’язку, проводити взаємні консультації. 

Нацбанку надали можливість забезпечувати своє представництво в органах влади іноземних держав, а також захищати права та інтереси НБУ в закордонних юрисдикційних органах.

Закон впровадив функцію Нацбанку щодо створення (ведення) інформаційних систем (реєстрів, баз даних), необхідних для виконання функцій валютного регулювання та нагляду. Крім того, надано право встановлювати необхідність створення та ведення таких реєстрів (баз даних) для банків.

Документ змінює підхід до вилучення надлишкової ліквідності. Зокрема, НБУ тепер може нараховувати відсотки на кошти, розміщені на рахунках банків, відкритих у ньому.

Закон закріплює право НБУ перевіряти банки та юридичних осіб, які отримали ліцензії на надання банкам послуг з інкасації, щодо дотримання ними вимог до ведення касових операцій, інкасації коштів та перевезення валютних цінностей, організації охорони приміщень.

Крім того, депутати ухвалили закон «Про внесення зміни до статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо закупівлі юридичних послуг Національним банком України» (№5852). 

«Метою Закону є надання Національному банку права здійснювати закупівлю юридичних послуг для представництва його інтересів в органах влади іноземних держав, а також тих, які пов’язані із захистом його прав та інтересів під час врегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ, учасником яких є Національний банк», – зазначили у пресслужбі парламенту й додали, що документ кореспондує із законом №5850.

Також народні депутати ухвалили третій документ із цього пакету – закон «Про внесення зміни до статті 33 Бюджетного кодексу України щодо уточнення інформації, яка подається Національним банком України для складання Бюджетної декларації» (№5853).

Згідно із законом, НБУ до 1 березня року, що передує плановому, подає президенту України, Верховній Раді та Кабміну інформацію про орієнтовний прогноз частини прибутку до розподілу. Вона підлягатиме перерахуванню до державного бюджету, на середньостроковий період. Також НБУ маэ подати дані про орієнтовні прогнозні показники валютно-курсової політики на середньостроковий період (у тому числі обмінний курс гривні у середньому за рік та на кінець року).

Всі три законопроєкти у першому читанні народні депутати ухвалили під час засідання Верховної Ради 9 вересня.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі