Верховна Рада ухвалила постанову №4655 “Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОЧЕС, урядів і парламентів держав світу щодо засудження тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, порушень прав і свобод людини на тимчасово окупованих територіях та щодо звільнення політичних в’язнів - громадян України”. Документ підтримали 314 народних депутатів. Зазначимо, що народні депутати з ОПЗЖ не голосували за документ.
“Основними положеннями Звернення є заклики щодо продовження політики невизнання спроби анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, подальшої консолідації міжнародної взаємодії з метою відновлення територіальної цілісності України, у тому числі у рамках української політико-дипломатичної ініціативи “Кримська платформа”, - йдеться у пояснювальній записці,
Також парламент закликав використати всі можливі міжнародні політико-дипломатичні та санкційні механізми щодо РФ, щоб негайного звільнити українців, захоплених у результаті збройної агресії. Також мова йде про звільнення усіх інших громадян України, яких незаконно утримують на тимчасово окупованих територіях Криму та РФ.
Верховна Рада звернулася до міжнародної спільноти щодо протидії мілітаризації Кримського півострова. Парламент закликав засудити порушення російською окупаційною владою основоположних прав і свобод людини на тимчасово окупованих територіях. Також міжнародну спільноту просять вимагати від Росії припинити насильницьке переміщення незаконно засуджених кримчан у пенітенціарні установи, розташовані на території країни-агресора.
У серпні минулого року Міністерство закордонних справ України повідомило про підготовку нового міжнародного майданчика щодо деокупації Криму, який міг би стати аналогом нормандського формату щодо Донбасу.
Саміт Кримської платформи заплановано на травень 2021 року. Він має відбутися в Києві. Крім консолідації міжнародних зусиль, спрямованих на протидію спроби анексії Криму Росією. Крім того, серед задач платформи також буде протидія загрозам РФ в Чорному та Азовському морях.
Про свою підтримку концепції Кримської платформи вже заявили посли США, Великої Британії, Туреччини та інших країн. Голова МЗС Дмитро Кулеба запросив і Росію приєднатися до Кримської платформи. Він заявив, що на порядок денний буде винесено тільки одне питання - як РФ буде йти з півострова.