Проектом Закону пропонується встановити кримінальну відповідальність за перетин державного кордону України громадянами держави-агресора чи в інтересах держави-агресора будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон або в пунктах пропуску без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості. Таке порушення буде каратися позбавленням волі на строк до трьох років. За повторне вчинення таких дій або вчинення їх групою осіб передбачатися позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років, а вчинення таких дій із застосуванням зброї - на строк від п'яти до восьми років.
"Очевидно, що незаконне проникнення на територію України представників держави-агресора вже саме по собі несе велику суспільну небезпеку. Водночас чинне законодавство України передбачає за такі дії лише адміністративну відповідальність. Непоодинокими стають випадки, коли на територію України незаконно проникають громадяни держави-агресора, в тому числі ті, які є представниками військових та правоохоронних формувань, що також несе загрозу національній безпеці України", - аргументували автори закону необхідність його прийняття.
Зазначимо, що до 2004 року законодавством України за незаконний перетин кордону була передбачена кримінальна відповідальність.
Нагадаємо, з 1 січня на пунктах пропуску на державному кордоні в повному обсязі запрацювала система фіксації біометричних даних громадян 71 держави, у тому числі Росії, та осіб без громадянства. Для створення системи було дообладнано 157 пунктів пропуску та 3 КПВВ на адмінмежі з анексованим Кримом.
Введення біометричного контролю, зокрема й на кордоні з Російською Федерацією, сприятиме зміцненню національної безпеки України та ускладнить роботу російських спецслужб, заявив голова Служби безпеки України Василь Грицак.