Верховна Рада ухвалила закон №4241 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості”. Документ, який має захистити українців від колекторів, підтримали 274 народні депутати.
“Метою законопроєкту є врегулювання правовідносин, що виникають під час врегулювання простроченої заборгованості, з метою захисту прав споживачів-боржників та обмеження доступу до ринку потенційно недобросовісних колекторів”, - йдеться у пояснювальній записці.
Документ передбачає створення публічного Реєстру колекторських компаній, який вестиме Нацбанк України. До реєстру мають внести всі колекторські компанії, які діють в Україні.
Також Національний банк України здійснюватиме нагляд за колекторами, а також тим, як вони поводитимуться щодо боржників. НБУ розглядатиме українців щодо колекторських компаній.
У законі йдеться про те, що банки та фінустанови будуть зобов’язані повідомляти клієнтів про залучення колекторів при наявності прострочених платежів. При цьому кредитори будуть зобов’язані публікувати дані про колекторську компанію на своєму сайті.
Документ зобов’язує колекторів дотримуватися вимог етичної поведінки під час взаємодії зі споживачами. В документі також прописаний перелік засобів дозволеної взаємодії колектора та боржника. Також закон обмежує частоту з якою можна взаємодіяти колекторам зі споживачами.
За порушення цих вимог колекторів можуть оштрафувати або виключити з реєстру з подальшою забороною на ведення такої діяльності.
У першому читанні Верховна Рада ухвалила законопроєкт 21 січня. Тоді документ підтримали 355 народних депутатів.
у 2019 році Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект про захист прав боржників при здійсненні колекторської діяльності. Документом пропонується заборонити колекторам залякувати боржників, дезінформувати їх, погрожувати і надавати їм неправдиві дані щодо їх заборгованості. Крім того, пропонується встановити заборону на використання вульгарної і нецензурної лексики, фраз, що зачіпають особисту честь і гідність боржника, його ділову репутацію, а також використовувати силу. У другому читанні проект закону досі не розглянули.