Верховна Рада ухвалила два закони, важливі для подальшого руху України до членства в Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), повідомив народний депутат з фракції «Голос» Ярослав Железняк. За його словами, законопроєкти потрібно було ухвалити до наступного етапу перемовин, а вже 13 грудня має відбутися фінальний звіт перед поданням заявки.
Так, Рада схвалила в другому читанні законопроєкт №10319 щодо податкових заходів для подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях. Його в цілому підтримали 287 народних депутатів.
Основними положеннями законопроєкту є:
- заборона вирахування витрат для цілей оподаткування в операціях, пов’язаних із наданням неправомірної вигоди посадовим особам;
- доповнення функцій контролюючого органу щодо надання НАБУ і платнику податків повідомлення про виявлені під час перевірки обставини (факти), які можуть свідчити про надання хабарів;
- надання платнику податків можливості самостійно відкоригувати свої податкові зобов’язання, якщо дійсно мали місце факти надання неправомірної вигоди;
- проведення документальної позапланової перевірки платника податків щодо якого винесено вирок суду про надання хабаря посадовцю;
- збільшення фінансового результату платника податків на суму витрат щодо яких відповідно до законодавства встановлено, що вони були здійснені з метою надання ним неправомірної вигоди.
Крім того, у другому читанні парламент схвалив законопроєкт №11443, який має привести у відповідність із міжнародними стандартами відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення. За цей документ проголосував 261 народний депутат.
Законопроєкт передбачає:
- застосування заходів кримінально-правового характеру щодо юридичних осіб за підкуп іноземних посадових осіб;
- відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення;
- збільшення штрафів та створює можливість спецконфіскації чи тимчасового обмеження діяльності юридичних осіб.
Серед передбачених обмежень – заборона брати участь у публічних закупівлях, користуватись ліцензією, брати участь у приватизації чи оренді державного та/або комунального майна, отримувати дозволи на користування надрами, купувати облігації внутрішніх державних позик України та інше.
Зазначимо, що напередодні Громадський рух Маніфест-42 звернувся до Верховної Ради із закликом зняти з розгляду законопроєкт №11443. Адже за їх оцінкою, законопроєкт надає право працівникам правоохоронних органів для забезпечення кримінального провадження на власний розсуд ініціювати «обмеження діяльності» будь-якого бізнесу.
Нагадаємо, під час засідання 4 грудня Рада також ухвалила законопроєкт №9319 про оподаткування винагород за гіг-контракти у резидентів «Дія Сіті» та їх спеціалістів. Саме була правка, якою виправляли податковий законопроєкт 11416-д і «заднє число», де з 01 жовтня податки переносять на 01 січня 2025 року для ФОПів.