Верховна Рада ухвалила законопроект №2571-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності". За проект закону, відомий також як "антиколомойський" проголосували 270 депутатів.
Документ передбачає заборону на повернення націоналізованого банку колишнім власникам. Натомість вони можуть через суд домагатися одержання компенсації. Для цього потрібно довести незаконність рішення НБУ щодо націоналізації, а потім довести наявність збитків.
Ррозміри збитків визначаються на підставі капіталу банку з урахуванням якості його активів і обсягів погашення банком зобов'язань перед кредиторами. Безпосередньо, розмір завданих збитків визначає міжнародний аудитор. Навіть якщо він визнає, що вимога компенсації обґрунтована, це все одно не може бути приводом для скасування й оскарження вже прийнятого рішення НБУ.
При цьому ухвалення цього закону має вибити підстави для позову про неправомірність націоналізації "Приватбанку", який зараз розглядають у суді.
Водночас законопроект не змінює виведення банків із ринку. Підставами для цього, як і раніше будуть зменшення капіталу, втрата ліквідності банком, неможливість повертати гроші вкладника.
Нагадаємо, після ухвалення у першому читанні банківського законопроекту, депутати зареєстрували до нього понад 16 тисяч правок. Для прискорення процесу розгляду документу депутати внесли зміни до регламенту Верховної Ради. При цьому "Слузі народу" не вистачило власних голосів, як у випадку і з прийняттям безпосередньо "антиколомойського" законопроекту в першому читанні.
У свою чергу "Європейська солідарність", "Голос" і "Батьківщина" взагалі не натискали зелених кнопок за зміни до регламенту. Адже змінений регламент створює ризики для функціонування опозиції в парламенті і в цілому для демократії. 30 квітня Рада підтримала прискорений розгляд банківського законопроекту.
При цьому Україна не могла продовжити переговори щодо нової короткострокової програми співпраці з Міжнародним валютним фондом без прийняття у другому читанні законопроекту про банківському регулюванні №2571-д.
Докладніше читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "Коломокриза" ZN.UA.