"Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу" дозволить напрацювати дієвий правовий механізм протидії явищу булінгу, що матиме наслідком покращення психічного здоров'я дітей та дорослих, створення безпечного освітнього середовища, а також підвищення ступеню зосередженості дітей на навчанні", - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.
Документом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новою статтею 173-4, якою буде встановлено відповідальність за булінг, а також приховування випадків булінгу педагогічним, науково-педагогічним, науковим працівником, керівником, або засновником закладу освіти. За вказані кримінальні порушення передбачено покарання у вигляді накладення штрафу від двадцяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (залежно від виду вчиненого правопорушення).
Окрім того, у законопроекті пропонується в Законі України "Про освіту" визначити термін "булінг" як "моральне, або фізичне насильство, агресія, у будь-якій формі, або будь-які інші дії, вчинені з метою викликати страх, тривогу, підпорядкувати особу своїм інтересам, що мають ознаки свідомого жорстокого ставлення".
"Крім того, змінами до статті 73 Закону, Освітньому омбудсмену надається право: здійснювати перевірку заяв про випадки булінгу в закладі освіти, повноту та своєчасність заходів реагування на такі випадки з боку педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, керівництва та засновника закладу освіти; отримувати інформацію від центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки щодо загального числа випадків булінгу у закладах освіти за визначений період", - зазначено у пояснювальній записці.
Нагадаємо, протягом минулого року зафіксовано 109 тисяч звернень дітей та їх батьків щодо цькування в школі. За словами директорки Директорату інклюзивної та позашкільної освіти Міністерства освіти Лариси Самсонової 39% з усіх звернень було від дітей, 29% - від учителів, ще 5% - від сторонніх людей, інші - від батьків.