У Верховній Раді України вже зареєстровано законопроект, яким скасовується положення у Державному бюджеті на 2016 рік про відтермінування введення нової системи електронного декларування до січня 2017 року, повідомив спікер Верховної Ради України Володимир Гройсман.
При цьому він опублікував посилання на законопроект про внесення змін до закону "Про запобігання корупції" (щодо роботи електронної системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) на офіційному сайті українського парламенту.
Законопроект №3755 зареєстровано у вівторок, 5 січня, його ініціатором виступає народний депутат фракції "Блок Петра Порошенко" Вадим Денисенко. Текст документа на сайті відсутній.
"Повністю підтримую цю ініціативу - я проти будь-якого відкладення на майбутнє заходів щодо запобігання і боротьби з корупцією. Переконаний, що Верховна Рада проголосує за відповідне рішення", - прокоментував спікер парламенту.
При цьому Гройсман зазначив, що в апараті Верховної Ради всі керівники підрозділів вже публікують на сайті свої декларації та біографії ще з 2015 року.
Раніше народний депутат фракції "Блок Петра Порошенко" Віктор Чумак повідомив, що Верховна Рада в процесі доопрацювання закону про держбюджет-2016 відклала на рік – до 1 січня 2017 року – запровадження нової системи фінансового контролю державних службовців, що передбачає декларування всіх активів в електронному вигляді. Він зазначив, що саме електронне декларування, а не фізичний початок роботи НАПК, є головним зобов'язанням України перед ЄС в частині отримання безвізового режиму.
Парламентарій зазначив, що цей пункт був доданий в урядовий проект держбюджету і про нього ніхто не чув у залі Верховної Ради. "Не впевнений, що чули про нього, і на засіданні (бюджетного) комітету, але це перевіримо по стенограмі", – додав Чумак.
Зазначений ним у Facebook додатковий пункт прикінцевих положень закону про держбюджет-2016 міститься в пропозиціях парламентського бюджетного комітету від 24 грудня, що розміщені на сайті парламенту. Президент України Петро Порошенко 31 грудня підписав закон про держбюджет, ухвалений вночі 25 грудня, проте його текст ще офіційно не опублікований.
Пізніше міністр юстиції України Павло Петренко заявив, що в урядовому проекті держбюджету-2016 не було пункту про відстрочення введення нової системи електронного декларування. "Кабінет міністрів вже розробив і найближчим часом внесе до парламенту поправки в закон про бюджет, які скасують цей пункт", - підкреслив він.
Крім того, за словами міністра, уряд вимагатиме провести розслідування, щоб виявити, яким чином ця правка з'явилася у фінальному тексті документа. "Як би комусь не хотілося, ми не дозволимо зупинити процеси євроінтеграції та боротьби з корупцією в Україні", – підсумував Петренко.
Гройсман раніше вже також виступив проти відтермінування введення системи електронного декларування, заявивши що "про це не може йти мови" і що він сам готовий особисто внести необхідний законопроект.
"Поправка була внесена і проголосована на бюджетному комітеті. Я допускаю, що комітет керувався тим, що введення в дію електронних декларацій пов'язано з початком повноцінної роботи Національного агентства з питань запобігання корупції, а НАЗК працювати ще не почало. Однак комітет повинен пояснити свою позицію сам", - зазначив спікер.
Слід зазначити, що в Україні з 2014 року відбулася ціла інституціональна перебудова, покликана зупинити корупцію. Так були створені три антикорупційні відомства: Нацагентство з питань запобігання корупції; Національне антикорупційне бюро; Національне агентство України з питань виявлення, розшуку управління активами, отриманими від корупційних і інші злочинів.
Крім державних антикорупційних відомств в Україні також збираються створити Міжнародну антикорупційну комісію, яка буде включати фахівців з США, Євросоюзу і Великобританії.
Однією з ключових умов щодо виконання Україною Плану дій щодо лібералізації візового режиму з Євросоюзом є викорінення корупції в державному апараті влади.