Верховна Рада розглянула законопроекти № 2123а та №2138 "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо запобігання та протидії політичній корупції" та "про державне фінансування партій", які, крім іншого, вводять з липня 2016 року 2016 року фінансування політичних партій з держбюджету, і прийняла їх 228 та 232 голосами.
Прийняття цих законів було однією з ключових умов Євросоюзу для надання Україні безвізового режиму.
"Не хочу повторюватися, але четвер - дійсно вирішальний день. Голосуються антикорупційні закони, від яких залежить безвізовий режим. Це прямо зазначено в заяві Єврокомісії. Один з них - про запобігання політичній корупції, №2123-а. Якщо він запрацює, то повністю змінить українську політику. Не відразу, не за день-два, але змінить", - нагадує народний депутат Сергій Лещенко.
Законопроект був прийнятий з поправками. Спочатку запровадження державного фінансування партій планувалося з 2017 року.
Відповідний проект закону був прийнятий в першому читанні в липні 2015 року.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що бюджетне фінансування політичних сил сприятиме посиленню фінансової незалежності політичних партій, зниженню рівня залежності партій від фінансування приватними донорами (олігархами, промислово-фінансовими групами тощо) і зменшенню відповідних корупційних ризиків.
Крім введення держфінансування партій, законом значно обмежується можливість фінансування політсили фізичними та юридичними особами.
Також депутати прийняли в першому читанні ряд інших законопроектів, які необхідні для скасування короткострокових віз для українців з боку ЄС. Серед них: схвалення створення Нацагентства з розшуку та повернення злочинних активів, законопроект про спецконіскації майна. Очікується прийняття інших "безвізових" законопроектів протягом дня.
У той же час парламент провалив один із законопроектів, необхідних для безвізового режиму з ЄС.
Напередодні представництво Європейського Союзу в Україні вітало й висловило "великий інтерес" до рішення Верховної Ради присвятити 8 жовтня прийняттю законів, необхідних для скасування короткострокових віз для українців з боку Євросоюзу.
Київ сподівався на оголошення безвізового режиму з країнами ЄС на цьогорічному саміті Східного партнерства, який відбувася у Ризі. Однак цього не сталося. Тоді європейська сторона поянила, що Києв не виконав усіх вимог. В ЄС заявили, що якщо місія ЄС позитивно оцінить реформи України в кінці 2015 року, в 2016 році безвізовий режим буде наданий Україні.