На позачерговому засіданні 14 липня Верховною Радою 351 голосом був прийнятий законопроект №2013 про внесення змін до статті 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо підвищення розміру стипендії та щорічної допомоги.
Раніше, згідно зі статтею 8 Закону, стипендія для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування становила 100% прожиткового мінімуму для працездатного населення. Влітку 2019 народний депутат Михайло Цимбалюк подав законопроект про внесення змін до цієї статті і підвищення таких стипендій до 150% прожиткового мінімуму.
"Коли законопроект почали розглядати, ми запропонували подивитися, а що відбувається з іншими такими ж дітьми, які навчаються в воєнізованих навчальних закладах, наприклад, в вузах Міноборони, МВС і т.д. Стало питання про те, що курсанти з числа дітей-сиріт, які навчаються у військових вищих навчальних закладах різних галузей, в тому числі кримінально-виконавчої служби, авіаційної академії, навчальних закладах ДСНС, СБУ і т.д., отримують не стипендію, а грошове забезпечення"- прокоментувала для ZN.UA експерт із захисту прав дитини Людмила Волинець.
Вона додала, що від курсантів Академії МВС в Дніпрі отримали інформацію про те, що, перебуваючи на повному державному забезпеченні, грошей на руки їм видають 208 гривень в місяць. Тому що в воєнізованих навчальних закладах - не стипендія, а грошове забезпечення. При цьому повне державне забезпечення - на сьогоднішній день залишається не визначеним в грошовому еквіваленті. Це те, що ще належить визначити.
Якщо курсанти прийшли до вузу вже після вступу на військову службу (наприклад, перед цим рік-два пропрацювавши поліцейськими або прослуживши в якихось військах Міноборони), то вони будуть отримувати середній оклад, який у них був до вузу. Але якщо дитина вступила в воєнізований вуз відразу після школи-інтернату, то все, що йому належить, - це 208 грн на руки в місяць. Наприклад, в Дніпровській Академії МВС таких дітей, за даними Волинець, 8 людей.
Особи з числа дітей-сиріт, що навчалися в цивільних вузах, отримували стипендію в розмірі прожиткового мінімуму (тепер - 1,5 прожиткового мінімуму) - близько чотирьох тисяч гривень. При цьому курсанти воєнізованих навчальних закладів або прирівняних до них отримували грошове забезпечення в розмірі 208 грн.
"На прикладі Академії МВС в Дніпрі я проаналізувала, в чому полягає державне забезпечення. При надходженні курсант отримує перелік товарів (формений одяг), які він повинен придбати (шапка, куртка, дві білі і дві захисні сорочки, три пари штанів і т.д.). І тільки після того, як він все це купить і принесе чеки, академія компенсує йому витрачену суму. Але в Дніпрі йшлося про дітей, що прийшли до вузу відразу після школи-інтернату. У яких взагалі немає родичів. Немає таких грошей, щоб зробити закупівлі, і ні в кого їх позичити", - додала Волинець.
За її словами, згідно із законопроектом №2013, з 1 січня 2021 року (з початку нового фінансового року) студенти з цивільних ВНЗ з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування будуть отримувати стипендію в розмірі 150% прожиткового мінімуму для працездатної людини. Тепер до них приєднаються в тому числі і курсанти воєнізованих навчальних закладів.
У першому читанні законопроект №2013 "Про внесення змін до ст. 8 закону" Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування "щодо підвищення розмірів стипендії та щорічної допомоги" Верховна Рада прийняла 3 червня. Тоді документ проголосували 337 народних депутатів.