Верховна Рада у середу, 7 вересня, проголосувала за основу та в цілому зміни до законопроєкту «Про Національне антикорупційне бюро України» яким ввела ще одну вимогу до кандидатів для призначення директора Національного антикорупційного бюро України у зв’язку із введенням воєнного стану в країні, повідомили джерела ZN.UA у парламенті.
Мова йде про законопроєкт №8003, у якому автори запропонували доповнити Розділ II Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» новим пунктом, у якому зазначається, що директором Національного антикорупційного бюро України не може бути призначена особа, яка після введення воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 " перебувала за межами України сукупно більше 21 дня станом на останній день прийому документів від осіб, які претендують на участь у конкурсі.
При цьому зазначається, що обмеження не поширюється на осіб, які перебували за межами України більше зазначеного строку на лікуванні внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби, або у відрядженні у зв'язку з виконанням завдань в інтересах національної безпеки і оборони.
Законопроект підтримали у парламенті за основу і в цілому із техніко-юридичними правками та пропозицією комітету.
Згодом депутат Ярослав Железняк повідомив, що за законопроєкт проголосували 285 депутатів, а «скандальний №7654 пішов в утиль».
Таким чином прийняття законопроєкту №8003 нівелювало запропонований парламенту «слугою народу» Андрієм Клочком законопроєкт №7654 “Про внесення змін до деяких законів України стосовно уніфікації вимог до керівників окремих державних органів”, яким пропонувалось змінити низку вимог до кандидатів на посаду керівника НАБУ, що послабило б його політичну незалежність та зірвало б уже розпочатий конкурс на посаду нового директора бюро.
Максимальна публічність у медіа, а також реакція зарубіжних партнерів України, як от заява послів країн «Великої сімки» (G7), які висловили занепокоєння законопроєктом №7654 як таким, що створює правові ризики та невизначеність навколо процедур відбору керівництва ключових антикорупційних інституцій України, сприяли тому, що напередодні його зняли з розгляду в Раді.
Докладніше про те, які бомби уповільненої дії містила законодавча ініціатива «слуги народу», читайте у статті голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна «Законопроєкт Клочка про НАБУ — підготовка до безкарного розкрадання міжнародної допомоги Україні».