Верховна Рада ухвалила закон №3742 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю”. У другому читанні за документ проголосували 280 народних депутатів.
“Прийняття зазначеного законопроєкту сприятиме збереженню життя та здоров’я людей, покращення стану безпеки дорожнього руху, зменшенню кількості дорожньо-транспортних пригод, збереження від остаточного руйнування автомобільних доріг загального користування, зменшенню витрат на утримання і ремонт дорожнього покриття та збереження вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, економії коштів місцевих бюджетів тощо”, - йдеться у пояснювальній записці до закону.
Документ дозволив “Укртрансбезпеці” за допомогою суду стягувати плату за проїзд із вантажівок, які порушують габаритно-вагові вимоги. При цьому “Укртрансбезпеці” тепер можна отримувати дані з державних електронних інформресурсів.
Крім того, документ дозволяє автоматично фіксувати порушення пов’язані з відсутністю документів про узгодження умов та режимів перевезення, якщо були перевищені вагові чи габаритні норми. Те ж саме стосується відсутності документу про оплату проїзду великогабаритного транспорту.
Своєю чергою автоперевізники та їх уповноважені, самозайняті перевізники, та суб’єкти господарювання із надання автостанційних послуг мають право фіксувати на фото та відео проведення планової, позапланової чи рейдової перевірки. Однак при цьому вони не повинні перешкоджати їх проведенню.
Порядок проведення рейдових перевірок та габаритно-вагового контролю визначатиме Кабінет міністрів.
Також закон запроваджує адмінвідповідальність за порушення безпеки на транспорті, які були зафіксовані на фото чи відео, в тому числі й автоматично.
За перевезення вантажів чи пасажирів без необхідних документів передбачено 17 тис. грн штрафу. За міжнародне перевезення пасажирів та вантажів без відповідних документів штрафуватимуть на 34 тис. грн.
Водночас за порушення габаритно-вагових вимог без відповідного дозволу на понад 30% передбачено 51 тис. грн штрафу. Якщо перевищення норм становить від 20% до 30%, то штраф становитиме 34 тис. грн. Перевищення на 10%-20% каратиметься 17 тис. грн штрафу, а до 10% – до 8,5 тис. грн.
У першому читанні Верховна Рада ухвалила законопроєкт №3742 у лютому. Тоді документ підтримали 308 народних депутатів.