Народні депутати підтримали в першому читанні законопроект № 1497 про внесення змін до закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо удосконалення організації та функціонування судової влади у відповідності з європейськими стандартами.
За відповідне рішення проголосували 246 нардепів.
За словами одного з авторів законопроекту, народного депутата від фракції "Самопоміч" Оксани Сироїд, проект закону враховував думку громадянського суспільства і вимоги Венеціанської комісії.
За її словами, законопроект, в першу чергу, передбачає зміцнення засад відповідальності суддів, спрощення та оптимізацію судової системи України, а також впровадження механізму електронного судочинства.
Ще одне нововведення - узгодження всіх членів Вищої ради з суддями, щоб будь-який суддя, який буде виведений з системи, не зміг би повернутися через оскарження цього рішення в Європейському суді з прав людини, підкреслює Сироїд.
Даний законопроект, як і прийнятий у першому читанні президентський законопроект про справедливий суд чіткіше визначає підстави і порядок притягнення суддів до відповідальності.
Також законопроектом пропонується: ліквідувати систему судів загальної юрисдикції; об'єднати суди цивільної і господарської юрисдикції; додатково створити окружні суди з розгляду цивільних і кримінальних справ; зменшити кількість адміністративних посад у судах.
Проектом також передбачається ліквідувати інститут допуску справи до провадження у Верховному Суді України, а також розширити повноваження Верховного суду.
Крім іншого, законопроект створює передумови для впровадження електронного правосуддя - обміну документами між судом і учасниками процесу в електронній формі, що прискорить документообіг і значно зменшить витрати держави і сторін на оплату поштових послуг.
На засіданні парламенту 13 січня разом з проектом закону Сироїд про судову реформу, був прийнятий законопроект №1656, внесений президентом Порошенком. Перед розглядом проекту закону 1497 у парламенті депутат від фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв заявляв, що фракція не буде голосувати тільки за законопроект президента Порошенко.
Таким чином, в кінцевому підсумку Рада прийняла в першому читанні обидва документа, що стосуються реформи судової системи України, на основі яких згодом має бути вироблений єдиний документ.