Верховна Рада змогла прийняти законопроект, що розширює коло осіб, які можуть претендувати на посаду генерального прокурора.
Проект закону №4645 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Генеральної прокуратури України" за основу і в цілому підтримали 258 депутатів.
Законопроект підтримали 130 депутатів фракції БПП (5 – проти, 2 – утрималися), 76 депутатів з "Народного фронту" (жодного проти і не утрималися), а також 14 депутатів з групи "Воля народу" та 20 - з групи "Відродження" (жодного голосу "проти" і жодного утрималося).
Не підтримав законопроект жоден депутат від фракцій "Самопоміч" (24 проголосували проти) і "Батьківщина" (13 – проти).
На підтримку законопроекту проголосувало також 3 депутата фракції "Опозиційний блок" і один – від фракції Радикальної партії.
З позафракційних парламентарів "за" і "проти" проголосувало порівну - по 14 осіб.
Голосуванню передувала бурхлива дискусія між представниками парламентських фракцій.
Даний законопроект був внесений в Раду в середу, 11 травня. У четвер його включили до порядку денного, після чого підтримали.
З вимог до претендента на посаду генпрокурора вилучена норма про необхідність мати вищу юридичну освіту.
Крім того, законом передбачено створення Генеральної інспекції у структурі Генеральної прокуратури. Генпрокурор за поданням Генеральної інспекції надсилає матеріали в Державне бюро розслідувань.
Згідно з законом, прокурором регіональної прокуратури може бути призначений громадянин України, який має стаж роботи в галузі права не менше 3-х років. Згідно з чинним законодавством, цю посаду може обіймати особа зі стажем роботи на посаді прокурора не менше 3-х років.
Крім того, закон передбачає, що прокурором Генеральної прокуратури може бути не тільки людина зі стажем роботи на посаді прокурора, як це передбачено зараз, але і громадянин України, який має стаж роботи в галузі права не менше 5 років.
10 травня Рада не змогла ухвалити в першому читанні аналогічний законопроект №4469, також розширює коло осіб, які можуть претендувати на посаду генпрокурора. Тоді для ухвалення документа не вистачило лише двох голосів.
Нагадаємо, що 19 квітня у Верховній Раді зареєстрований законопроект, яким пропонується прибрати із закону "Про прокуратуру" норму про те, що претендент на посаду генпрокурора "має вищу освіту і стаж роботи в галузі не менше 10 років", замінивши її положенням: "має вищу освіту і стаж роботи у галузі права або досвід роботи в законодавчому і правоохоронному органі не менше п'яти років".
Дана норма дозволяє главі фракції БПП Юрієві Луценку, який не має юридичної освіти й прокурорського стажу, претендувати на посаду голови ГПУ.