Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №5305 “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правових засад діяльності Державного бюро розслідувань”. Документ підтримали 226 народних депутатів.
“Метою проєкту Закону є удосконалення правових засад діяльності Державного бюро розслідувань, сприяння належному виконанню завдань Державним бюро розслідувань та створення умов для ефективного здійснення оперативно-розшукової діяльності та організації досудового розслідування в Державному бюро розслідувань”, - йдеться у пояснювальній записці.
Так, документ пропонує збільшити граничну чисельність центрального апарату та територіальних управлінь Державного бюро розслідувань до 2 тисяч осіб.
Законопроєкт передбачає створення таких територіальних управлінь ДБР:
- у Львові, що поширює свою діяльність на Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Львівську, Тернопільську області, з відокремленими підрозділами у містах Луцьк, Ужгород, Івано-Франківськ, Тернопіль;
- у Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Вінницьку, Житомирську, Рівненську, Хмельницьку, Чернівецьку області, з відокремленими підрозділами у містах Вінниця, Житомир, Рівне, Чернівці;
- у Миколаєві, що поширює свою діяльність на Кіровоградську, Миколаївську, Одеську області, з відокремленими підрозділами у містах Кропивницький та Одеса;
- у Запоріжжі, що поширює свою діяльність на Запорізьку, Херсонську області, Автономну Республіку Крим, місто Севастополь, з відокремленими підрозділами у містах Мелітополь та Херсон;
- у Полтаві, що поширює свою діяльність на Дніпропетровську, Полтавську, Сумську, Харківську області, з відокремленими підрозділами у містах Дніпро, Суми, Харків;
- у Краматорську, що поширює свою діяльність на Донецьку і Луганську області, з відокремленими підрозділами у містах Маріуполь та Сєвєродонецьк;
- у Києві, що поширює свою діяльність на місто Київ, Київську, Черкаську та Чернігівську області, з відокремленими підрозділами у містах Черкаси та Чернігів.
Пропонується, щоб директор ДБР міг утворювати, реорганізовувати і ліквідувати заклади та установи, що належать до сфери управління Державного бюро розслідувань, а також затверджувати їх положення (статути). Передбачається, що директор ДБР також зможе укладати від імені бюро міжвідомчі міжнародні договори. Він також зможе накладати на працівників центрального апарату, директорів територіальних управлінь і заступників директорів територіальних управлінь ДБР стягнення на підставі рішення Дисциплінарної комісії.
Крім того, пропонується дозволити особам рядового і начальницького складу ДБР зберігати, носити та застосовувати вогнепальну зброю і спеціальні засоби. Також їм пропонується надати право застосовувати заходи фізичного впливу на підставах і в порядку, передбачених Законом України “Про Національну поліцію”.
Пропонується віднести Державне бюро розслідувань до органів, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю та зробити його правоохоронним органом.
В рамках розслідування справ законопроєкт дозволяє надавати працівникам ДБР на їх письмову вимогу дані щодо рахунків, вкладів, правочинів, операцій за рахунками або без відкриття рахунків конкретної юридичної особи, фізичної особи - суб’єкта підприємницької діяльності або фізичної особи за конкретний проміжок часу із зазначенням контрагентів.
Крім того, документ дозволяє ДБР зберігати без надання відповідної ліцензії у порядку, встановленому урядом, наркотичні, психотропні речовини і прекурсори, вилучені з незаконного обігу.
1 липня Верховна Рада збереться на позачергове засідання, під час якого має розглянути дев’ять законопроєктів. Серед іншого, депутати розглянуть законопроєкт про деолігархізацію та корінні народи.