Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №5266 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників». Документ підтримали 296 народних депутатів.
Законопроєкт передбачає можливість укладення колективного договору фізичними особами, які використовують найману працю, а також поширення дії положень галузевої угоди на всіх роботодавців галузі.
Також згідно з документом, роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з текстом колективного договору, змінами та доповненнями до нього. Законопроєкт пропонує встановити обов’язок сторін забезпечити безперешкодний доступ до тексту договору, можливість його копіювання. Крім того, передбачений обов’язок сторін колективної угоди інформувати про її укладення та внесення до неї змін безпосередньо заінтересованих у цьому суб’єктів.
У проєкті закону йдеться, що колективний договір має діяти не менш як рік у разі реорганізації, зміни власника юридичної особи, відокремленого структурного підрозділу юридичної особи.
Документ також пропонує:
- привести норми національного законодавства у відповідність із міжнародним в частині ведення переговорів на добровільній основі;
- зобов’язати роботодавців повідомляти профспілкового керівника про заплановане масове звільнення;
- посилити відповідальність за порушення порядку повідомлення роботодавцем профспілок про масове звільнення.
«Крім цього, у чинне законодавство включаються норми, зокрема щодо недопущення дискримінації в оголошеннях з працевлаштування, а також надання права особам, що зазнали дискримінації звернутися до суду із заявою про відновлення порушених прав, відшкодування матеріальної та моральної шкоди», – йдеться у пояснювальній записці.
Також парламент під час засідання 21 вересня ухвалив за основу законопроєкт №5388. Серед іншого документ пропонує спростити процедуру укладення строкового трудового договору та проходження випробування при прийнятті на роботу. Також передбачена оптимізація порядку надання роботодавцем інформації працівникові про умови трудового договору.