Основною проблемою нинішніх парламентських виборів на відміну від виборів 2002 року, коли парламент також обирався за змішаною системою, став підкуп, а не адміністративний ресурс, вважає голова правління Комітету виборців України (КВУ) Олександр Черненко.
«Якщо 10 років тому більш визначальним був адміністративний ресурс, то сьогодні, на жаль, на перший план виходить підкуп», - заявив Черненко на прес-конференції у вівторок, 23 жовтня.
Він констатував, що на нинішніх виборах також є зловживання адміністративним ресурсом, але в першу чергу у формі ведення агітації державними службовцями за провладних кандидатів-мажоритарників і Партію регіонів. Однак тиску на виборців у порівнянні з парламентськими виборами 2002 року стало значно менше.
«Такі факти, на жаль, є і зараз, але тоді адміністративний тиск на виборця був набагато більший, цензури було набагато більше. Сьогодні на українського виборця вже не так легко натиснути після певних подій 2004 року, але українського виборця або журналіста - не всіх - стало набагато легше купити», - зазначив голова КВУ.
Черненко зазначив, що з наближенням до дня виборів з'являється все більше повідомлень про прямий підкуп виборців, в першу чергу з боку мажоритарних кандидатів.
«Якщо під час всієї кампанії ми говорили про гречку, пайки, подарунки, дитячы майданчики, то все це робилося швидше для агітації, а не прямого впливу на результат голосування. Зараз є відповідні сотники, десятники, які відповідають за голосування на тих чи інших дільницях, і сьогодні ми дійсно бачимо, що ця проблема (прямого грошового підкупу) стала дуже серйозною», - констатував він.
Глава КВУ нагадав, що підкуп є кримінально караним злочином, і висловив стурбованість бездіяльністю правоохоронних органів. Так, за його словами, на сьогоднішній день порушено лише одну кримінальну справу за фактом підкупу виборців кандидатом-мажоритарником у Стаханові (Луганська область), хоча повідомлень про підкуп надходить дуже багато.
Такі повідомлення, зокрема, надходять на гарячу лінію КВУ, і комітет передає їх в правоохоронні органи, однак, реакція з їхнього боку послідувала лише з нагоди в Стаханові. !zn
Читайте також:
Кандидати заплутали виборців, які вже не пам’ятають, у кого взяли гречку
Кандидати в депутати пропонують за голоси виборців від 50 до 500 гривень
Кандидати-мажоритарники скуповують голоси за принципом мережевого маркетингу
Місце члена окружкому на виборах продають за 10-20 тис. доларів