Україна не повертатиме примусово чоловіків призовного віку з-за кордону, заявила у коментарі Deutsche Welle у Брюсселі віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, відповідаючи на запитання про припинення надання консульських послуг чоловікам призовного віку за кордоном.
Вона підкреслила, що оновлення даних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки не означає автоматичну мобілізацію чоловіка до війська, а йдеться лише про вимірювання мобілізаційного ресурсу для можливої ротації на фронті.
«Йдеться про потенціал мобілізації - облік і інформацію. І це першочергова мета нашого рішення», - сказала Стефанішина.
Вона додала, що у травні єврокомісарка з питань внутрішніх справ і міграції Ілви Йоганссон приїде до Києва для обговорення з українською владою питання подальшого юридичного статусу українців за кордоном, оскільки діючий механізм захисту для українських біженців працюватиме до березня 2025 року.
«Обмежень і примусового повернення громадян України будь-якої статі чи віку в країну, яка воює, не буде. Але у питаннях війни немає приємних рішень і давайте не забувати, що війна триває і ми маємо її виграти», - зазначила Стефанішина.
Нагадаємо, 23 квітня українські консульства за кордоном припинили надання послуг військовозобов'язаним чоловікам. Уже наступного дня Кабінет міністрівзаборонив пересилати за кордон оформлені паспорти громадянина України та закордонні паспорти чоловікам призовного віку. Однак виключення передбачаються для чоловіків, яким дозволено перетинати кордон.
У Європі низка країн уже підкреслили, що недійсний закордонний паспорт не позбавляє чоловіків тимчасового прихистку. Насамперед, такі особи втратять можливість подорожувати, але депортувати їх не будуть.