Робоча група із підготовки так званої «містобудівної реформи», або ж законопроєкту №5655 проігнорувала рекомендації Міністерства культури та інформації України, та заклала норми, які дозволять ігнорувати археологічну експертизу при будівництві та прирівняють реставрацію до забудови, пишуть у своєму матеріалі «Культурні ризики №5655. Як містобудівна «реформа» впливає на культурну спадщину?» Георгій Могильний та Ірина Федорів.
У Міністерстві культури повідомили, що не підтримували містобудівну «реформу» від самого початку. Зокрема через те, що при підготовці проєкту не були проведені консультації з фахівцями у сфері охорони культурної спадщини, а реставрацію пам’яток прирівняно до сфери будівництва.
«Цим законом повністю змінювалася система ухвалення рішень у сфері охорони культурної спадщини та безапеляційно ставилася вимога внесення відповідних змін до закону «Про охорону культурної спадщини». Тобто містобудівне законодавство має замінити собою законодавчі норми з охорони культурної спадщини», — пояснила позицію начальниця управління дозвільно-погоджувальної документації профільного міністерства Наталія Войцещук.
Вона додала, що в парламенту проігнорували зауваження до тексту законодавчої ініціативи та пропозицію доопрацювати законопроєкт.
Автори матеріалу зазначають, що в Україні досі не існує загальної археологічної карти пам’яток — своєрідного археологічного кадастру, який би захищав їх при новому будівництві.
«До 2011 року ця жахлива ситуація якось вирішувалася за рахунок так званої обов’язкової археологічної експертизи під час виділення землі, але після ухвалення славнозвісного «закону Ківалова» експертизу було ліквідовано. А оця ініціатива 5665 лише закріпить наше варварське становище, оскільки ми самі систематично все робимо для знищення минулого. Фактично знищення археологічних пам’яток просто перейде в електрону площину», – зазначив у коментарі науковий співробітник Інституту археології НАН України В’ячеслав Баранов.
Фактично законопроєкт №5655 узагалі спрощує такі правила для забудовників. За невеликий штраф робити можна буде що завгодно.
Натомість одна із авторок законопроєкту та його лобістка, голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк вважає, що «тільки реалізувавши цю реформу, Україна нарешті позбудеться бездумної забудови міст і відновить повагу до історичного минулого».
Як вже не раз писало ZN.UA, норми, закладені у законопроєкті 5655, створять ризики у процесах відновлення України, чого наша країна не може собі дозволити. Знищення незалежної професійної самоврядної організації на помсту за позицію по 5655 віддаляє Україну все далі від справедливого відновлення та розвитку міст. Детальніше про ризики підписання законопроєкту пише редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова у статті «Міна №5655. Який сценарій післявоєнного відновлення лобісти закону заклали президентові на підпис?».