Протистояння президента Володимира Зеленського та столичного мера Віталія Кличка триває вже не перший місяць. В інтерв’ю ZN.UA голова парламентського підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін пояснив, чому ж тоді попри затяжне протистояння Зеленський навряд чи змінить голову КМДА до прийняття закону про столицю?
За словами голови профільного підкомітету, «президента точно дістало», що його конституційна адміністративна вертикаль, а саме голови ОДА, статус яких співвідноситься з головою КМДА, у столиці обривається. Безгін додав, що у мера в Києві абсолютна влада, а це нонсенс для системи управління будь-якої європейської країни.
«Сьогодні ні в президента, ні в Кабміну немає реального важеля впливу на Київ», – зазначив голова парламентського підкомітету.
Однак, варто зауважити, що навіть якщо в президента є право призначити нового голову КМДА, він не може вчинити так без нового закону. Інакше він забере в мера як представника місцевого самоврядування головний інструмент влади — виконком.
«Річ у тому, що й політична позиція президента сьогодні стовідсотково лягає в контекст децентралізації. Нині справді чудовий момент, щоб у руслі реформи вдосконалити законодавство. Якщо нам це вдасться, то і політичний, і управлінський конфлікти буде знято. І тоді точно європейські партнери нам тільки поаплодують. Усе, що потрібно зробити законодавчими змінами, — це повернути Києву місцеве самоврядування, прибравши дуалізм голови КМДА», – вважає Безгін.
Водночас він заявив про те, що списи щодо системи управління Києвом опоненти ламають останні 20 років. Тому спочатку справді потрібно змінювати закон про столицю, а потім — решту. За його словами у столиці має бути виконком, яким керує мер, і КМДА як префектура, голова якої координує й контролює.
«Інакше — хаос. Кличко вже зараз заявляє, що у разі призначення нового голови КМДА Київрада створить свій виконком. Що, знову-таки, порушення Конституції», – підсумував Безгін.
З Віталієм Безгіним поспілкувалася редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова. Вона отримала досить чесні відповіді на такі запитання як: хто й навіщо розхитує медійний човен протистояння Києва і Банкової? Якого рішення Конституційного суду чекає Кличко, граючи на випередження? Чи буде він блокувати зміну столичного законодавства, і навіщо йому це потрібно? Чому прийнятий у першому читанні закон про столицю Ткаченка/Гуріна краще провалити і подати новий? Які повноваження отримає префект/голова КМДА, і чи стане він зашморгом на шиї мера столиці? Кому він підкорятиметься — президентові чи прем'єру? Коли може бути призначений новий голова КМДА, якщо закон про столицю приймуть уже цієї осені?