Президент Румунії кидає виклик Марку Рютте у боротьбі за посаду Генсека НАТО

Поділитися
Президент Румунії кидає виклик Марку Рютте у боротьбі за посаду Генсека НАТО © Офіс президента
Клаус Йоганніс хоче очолити НАТО.

У четвер Румунія повідомила союзників про те, що президент Клаус Йоханніс розглядає можливість поборотися з лідером перегонів Марком Рютте за найвищу посаду в НАТО, пише POLITІCO.

Рішення Йоганніса, прийняте в останню хвилину, з'явилося, коли найбільші держави Альянсу, до складу якого входить 31 країна, вже заявили про підтримку Рютте за останні 24 години: США, Велика Британія, Німеччина і Франція заявили, що підтримують голландського прем'єр-міністра, який йде у відставку, на посаду наступного лідера НАТО.

Близько 10 країн досі не визначились із тим, чи надавати перевагу Рютте, в тому числі деякі східноєвропейські країни, які мають спільні стратегічні інтереси зі скептично налаштованою до Росії Румунією, але їм буде важко відкрито кинути виклик кандидату, якому надає перевагу президент США Джо Байден.

Два джерела у дипломатичних колах  НАТО підтвердили POLITICO румунський крок. Румунські офіційні особи не заперечують цю інформацію.

«Через представництва кожної країни-члена наміри та пропозиції неофіційно передаються в НАТО», —  сказав представник уряду місцевим ЗМІ.

Представники НАТО побоюються, що запізнілий вступ Йоханніса у перегони може розділити єдність альянсу, який вже стикається із загрозами через потенційне повернення Дональда Трампа на посаду президента США. Трамп неодноразово обіцяв послабити колективну оборону НАТО.

Але східноєвропейські країни роздратовані тим, що, на їхню думку, Рютте не зацікавлений у налагодженні контактів з країнами на кордоні з Росією.

Один зі східноєвропейських дипломатів сказав, що вони не мають наміру стояти на шляху Рютте: «Принаймні хтось повинен запитати: «Гаразд, Марку, а як ти збираєшся мати справу з Росією?», — зазначив він.

Країни-скептики також посилаються на неодноразову нездатність Рютте довести витрати на оборону Нідерландів до цільового показника у 2% ВВП, узгодженого всіма союзниками десять років тому, що, за їхніми словами, може бути використано проти нього в разі обрання Трампа.

Це на додаток до двосторонньої неприязні між Нідерландами і Румунією, членами НАТО, які є частиною Європейського Союзу: уряд Рютте роками відмовляв Бухаресту у вступі до Шенгенської зони, посилаючись на корупцію і злочинну діяльність.

На початку лютого Румунія приєдналася до списку країн НАТО, чиї високопоставлені чиновники попереджають про можливість війни з Росією. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі