Президент Литви Гітанас Науседа закликав лідерів НАТО сміливіше реагувати на прагнення України до вступу в Альянс, адже це підвищить ефективність Києва на полі бою, в той час як Москва розглядатиме будь-яку обережність як слабкість. Про це він сказав в інтерв'ю Reuters.
Науседа порадив союзникам по НАТО не зважати на побоювання, що приєднання України до Альянсу спровокує Росію.
"Ми не повинні соромитися приймати сміливіші рішення, тому що в іншому випадку режим Путіна вирішить, що західні союзники занадто слабкі, (що їх слід) загнати в кут, і вони здадуться", - зазначив Науседа.
"Наше сильніше формулювання щодо перспективи членства України в НАТО, безумовно, підвищить бойовий дух українських солдатів на полі бою. І це дуже важливо", - додав він.
Україна наполягала на тому, щоб лідери Альянсу на саміті 11 і 12 липня чітко оголосили про те, що Київ приєднається до НАТО незабаром після закінчення війни, і розробили дорожню карту членства.
Але деякі каїни Альянсу, такі як США і Німеччина, більш обережні і остерігаються будь-яких кроків, які, на їхню думку, можуть наблизити НАТО до активної війни з Росією, яка вже давно розглядає розширення Альянсу як свідчення ворожості Заходу.
Науседа сказав, що на зустрічі наступного тижня Україні можуть запропонувати обіцянка полегшеного шляху до членства в НАТО після війни і більше військової підтримки.
"У нас є деякі країни, які з обережністю ставляться до більш сильних формулювань щодо перспективи України. Але я вже бачу певні зрушення у свідомості їхніх лідерів. Ми всі розуміємо, що зараз, у розпал війни, Україна не може вступити до НАТО негайно. Ми це розуміємо. Українці це розуміють. Але нам потрібно створити процедури, як діяти далі, щоб не втрачати час, якщо війна закінчиться і перемога буде на боці України", - додав Науседа.
Науседа очікує, що президент України Володимир Зеленський з'явиться у Вільнюсі. Нещодавно Зеленський попереджав, що не бачить сенсу їхати на саміт НАТО, якщо Київ не отримає чіткого сигналу на зустрічі.
За словами Науседи, кілька країн готують "додатковий пакет зобов'язань (військової підтримки)" для України, щоб оголосити про це на саміті.
При цьому, можливість прийняття Швеції до НАТО у Вільнюсі "ускладнюється", і шанси країни приєднатися до Альянсу на саміті зменшуються "з кожним наступним днем", сказав президент Литви.
Туреччина і Угорщина поки що блокують ратифікацію заявки Швеції.
Науседа також очікує, що Німеччина розгорне в Литві чотири тисячі військовослужбовців приблизно до 2026-2027 року, поступово збільшуючи їхню кількість. Минулого тижня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус пообіцяв розгорнути сили в Литві, а Канада приймає рішення про розміщення своїх військ у Латвії.
Президент Литви заявив, що його країна не виключає можливості провокацій під час і після саміту вздовж свого кордону з Білоруссю, де отримали притулок бойовики “Вагнера” після спроби заколоту в РФ.
"Ви можете очікувати, що бійці (“Вагнера”) можуть з'явитися на кордоні як мігранти, як громадяни Білорусі... Ми можемо очікувати багато провокацій, особливо напередодні саміту або після нього. І я думаю, що це дуже важливий елемент нашої безпеки", - сказав Науседа.
Напередодні важливого саміту НАТО у Вільнюсі, де Україна хотіла б отримати запрошення до Альянсу, їй пропонують натомість напіврішення та малозначні дипломатичні жести.
Керівники Міжнародного центру досліджень України «Пряма ініціатива» Аріяна Ґіць та Роман Сон у статті «Україні підміняють членство в НАТО. Ми повинні зробити сильні неочікувані кроки» пропонують ідею гарантій безпеки від України, які можуть допомогти переконати нерішучий Альянс прийняти нашу країну до своїх лав до закінчення війни.