"На жаль президент Ізраїля у своєму виступі в українському парламенті повторив радянський міф про участь ОУН в Голокості. Вшанування жертв Бабиного Яру було б більш щирим без використання міфів тих, хто стирали пам'ять про них.", – написав він у Facebook.
Як зазначив В'ятрович, серед осіб, причетних до трагічних подій у Бабиному Яру, були члени місцевої поліції, проте масові вбивства євреїв були "компетенцією" німецьких айнзацгруп і німецької поліції. В місцеву поліцію входили українці, однак в цілому, до її складу записували радянських військовополонених різних національностей, для яких робота на нацистів була єдиним порятунком від смерті.
За словами голови Інституту, серед українців в місцевій поліції дійсно зустрічалися і члени ОУН, у тому числі, ті які вчиняли злочини, однак "не всі члени поліції були оунівцями і не всі оунівці були поліцаями".
"Серед оунівців, які були в поліції, були ті, хто брав участь у вбивствах євреїв. Але не всі оунівці-поліцаї робили це. Член ОУН Роман Біда "Гордон", начальник слідчого відділу місцевої поліції в Києві, врятував єврейського хлопчика, якого вели на розстріл у Бабиному Яру, а взимку 1942 року сам був розстріляний і похований у цьому страшному місці", – підкреслив він, закликавши уникати необгрунтованих узагальнень, які відкривають можливості для спотворення історичної правди.
В'ятрович також розповів, що першою українкою, включеною Ізраїльським інститутом катастрофи і героїзму національного меморіалу Голокосту "Яд ва-Шем" до списку "праведників народів світу", стала черниця і член ОУН Олена Вітер.
Напередодні, 27 вересня, виступаючи у Верховній Раді на парламентських слуханнях, присвячених 75-й річниці трагедії в Бабиному Яру, президент Ізраїлю Реувен Рівлін заявив, що українці (зокрема – члени ОУН), причетні до масових вбивств євреїв у роки Другої світової війни.
"Близько півтора мільйона євреїв були вбиті на території сучасної України під час Другої світової війни в Бабиному Яру і багатьох інших місцях. Їх розстрілювали в лісах, біля ярів і ровів, зіштовхували в братські могили. Багато прихильників злочинів були українцями. І серед них особливо виділялися бійці ОУН, які знущалися над євреями, вбивали їх і в багатьох випадках видавали німцям", – цитує "Радіо Свобода" його виступ перед парламентом.
Під час нацистської окупації урочище Бабин Яр під Києвом сталом місцем масових розстрілів мирного населення. Винищення зазнавали євреї, роми, радянські військовополонені і підпільники, члени Організації українських націоналістів.
Формальним приводом для масових страт, які почалися в кінці вересня 1941 року, стала серія вибухів і пожеж в центрі Києва, організованих радянськими спецслужбами при відступі Червоної армії.
Протягом 1941-1943 році в Бабиному Яру було розстріляно, за різними підрахунками, від 70 до 200 тисяч чоловік.
Детальніше про трагедію Бабиного Яру читайте в статті Анатолія Подільського "Бабин Яр: минуле і сьогодення. Виклики пам'яті" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".