Нова прем'єр-міністерка Великої Британії Ліз Трас вирушає до Праги на переговори з лідерами ЄС на тлі покращення настроїв між двома сторонами, повідомляє Politico.
Зустріч відбудеться у четвер у рамках позаблокової структури – Європейської політичної спільноти (European Political Community, EPC). EPC збереться у Празі для обговорення подвійної кризи — військової та енергетичної.
Це новий форум європейських країн, націлений на обговорення спільних проблем насамперед російської агресії проти України.
Очікується, що Ліз Трас закликає союзників не послаблювати підтримку України, а також закликатиме інших європейських лідерів відмовитися від повернення до російського викопного палива.
Через шість років після голосування по Brexit Великобританія знову зближується з рештою Європи. Цього разу вона сподівається зробити це на власних умовах.
Деякі у Вестмінстері сподіваються, що участь Трас в EPC може мати позитивні результати для вирішення внутрішніх проблем Великобританії, зокрема проблеми зростаючої кількості нелегальних мігрантів.
Трас сподівається обговорити потоки мігрантів через транзитні країни, такі як Албанія та Франція, висловивши невдоволення тим, що на інших міжнародних форумах цим питанням приділяється замало часу.
"Прем'єр-міністрерка ясно дала зрозуміти, що хоче використати цю зустріч для вироблення конкретних довгострокових дій з пріоритетних для Великобританії питань", — заявив у понеділок її офіційний представник.
Справді, лише за два дні до того, як POLITICO дізнався, що Трас візьме участь у саміті у Празі, її міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі публічно наполягав на тому, що Велика Британія не відчуває потреби "бути членом більшої кількості інститутів у європейській сфері".
Проте ключові заперечення Великої Британії проти врахували розглянуті ще влітку. Було дано запевнення в тому, що Європейська комісія не відіграватиме центральної ролі в EPC і що ця організація не діятиме як вічна кімната очікування для країн, які прагнуть вступити до ЄС, таких, як Україна.
Рішення на саміті EPC у Празі, швидше за все, прийматимуться на основі консенсусу, а зустріч завершиться без звичайної спільної декларації.
EPC було вперше запропоновано президентом Франції Еммануелем Макроном як об'єднання, відкрите як для країн ЄС, так і для країн, що не входять до ЄС, таких як Україна чи Західні Балкани.