Правозахисні організації звернулись до Верховної Ради України із закликом припинити політизацію і спроби знищення незалежності інституту Омбудсмана та створити умови для проведення відкритого та незалежного конкурсу на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини після звільнення Людмили Денісової з дотриманням міжнародно визнаних стандартів прозорості, неупередженості та залучення громадянського суспільства.
«Попри те що робота Омбудсмана від моменту її призначення у 2018 році зазнавала регулярної критики з боку правозахисної спільноти, підкреслюємо, що внесення змін до законодавства, що дозволяють у період дії воєнного часу висловлювати недовіру та звільняти з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини без забезпечення дотримання належних процедур для обрання нового Уповноваженого, є загрозою для всієї державної системи захисту прав людини та основоположних свобод», - йдеться в заяві, яку опублікував Центр прав людини Zmina.
Правозахисники наголошують, що гарантувати незалежність кандидатів на обіймання цієї посади та їхню відповідність професійним і етичним вимогам можна лише через проведення відкритого конкурсу із залученням представників громадянського суспільства до процесу добору кандидатів. При цьому відповідальність за забезпечення належної процедури обрання й призначення Уповноваженого має взяти на себе голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.
«Обрання Омбудсмана без визначених належним чином процедур призведе не до виправлення недоліків роботи інституції, а до поглиблення наявних проблем», - підкреслюється в заяві.
Нагадаємо, у вівторок, 31 травня, Верховна Рада України за ініціативою президентської партії «Слуга народу» звільнила Людмилу Денісову із посади уповноваженого з прав людини парламенту. ЇЇ повноваження мали закінчитись у березні 2023 року.