Народна депутатка Галина Третьякова («Слуга народу»), розповіла, як просувається підготовка так званого закону про опозицію та які нововведення у роботі парламенту передбачає цей документ.
«Однією з нагальних потреб сьогодні є підготовка закону, його готують наразі в групах, кажуть, що це закон про опозицію. Насправді парламент потребує змін не тільки в опозиції, а і в коаліції», - розповіла вона в інтерв’ю «Громадському».
За словами Третьякової, однією з її пропозицій у робочій групі, що займається обговоренням законопроєкту, є «розписати, як працює коаліція, а не тільки в який спосіб опозиція може просувати свої ідеї».
У коаліційній угоді повинні бути не лише реформи чи політики – суть угоди, – а й організаційна частина, у якій має бути викладено, як політсили домовляються працювати у Верховній Раді, аби «була прийнята ця політична програма».
Таким чином, вважає Третьякова, можна буде навіть уникнути бійок у парламенті, які вже стали «доброю» політичною традицією: «Це допоможе налагодити співпрацю між депутатами та уникнути бійок та негативних явищ у парламенті», - вважає депутатка.
Третьякова назвала це «великою парламентською реформою», яка ще не виписана.
«Слуга народу» планує у вересні представити на обговорення законопроєкт про опозицію, у якому буде закріплено «каталог прав опозиції». Перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук вимагає гарантій, що ці речі залишаться незмінними, незалежно від того, хто буде у владі.
Серед ймовірних сценаріїв — внесення до Конституції положення, що закон про опозицію і зміни до нього ухвалюють 300 голосами депутатів, тобто конституційною більшістю.
В Україні за всі роки незалежності не ухвалили жодного закону про опозицію. Законопроєкт, який зараз розробляється, може стати першими законодавчо врегульованими нормами роботи опозиції у парламенті.