Президент України Володимир Зеленський не втратить своєї легітимності після 21 травня, коли спливе п’ять років з дня його інавгурації, оскільки повноваження президента тривають до обрання наступного, заявив міністр юстиції Денис Малюська в інтерв’ю «ВВС Україна».
«Ні, він не втратить свою легітимність… Але чимало норм Конституції сформульовано таким чином, що той, хто хоче знайти до чого придратися чи на чомусь побудувати якусь теорію змови – то він це знайде», - сказав міністр.
Він зазначив, що при написанні Конституції України її автори майже виключали імовірність війни, «тому досить незграбно повелись стосовно відповідних норм, які прописані в Конституції».
Зокрема, Малюська зазначив, що одним із моментів для маніпуляцій може бути те, що Україна не оголосила стан війни. Однак оголошення такого факту на третьому році фактичної війни виглядатиме, на його думку, безглуздо.
«Юристи, які спеціалізуються на міжнародному гуманітарному праві, абсолютно спокійні і все розуміють, що це нічого не змінює, оголошуй не оголошуй – у нас іде війна, і всі норми права, які стосуються війни, вони застосовані до України і до війни, яку ми ведемо», - сказав він.
Що ж стосується можливого тлумачення Конституційного суду цього питання, то за словами міністра, виносити це питання на його розгляд уже пізно
«Більше того, саме таке звернення означає, що питання є і є сумніви, вони обґрунтовані, і нам треба цілий авторитет Конституційного суду, який би цю ситуацію врегулював. Враховуючи комунікаційну і безпекову ситуацію в країні – зараз офіційно і публічно ставити під сумнів легітимність президента була б величезна помилка», - підсумував він.
Чи зберігатимуть без виборів свою легітимність президент і парламент? Чи дійсно перенесення термінів виборів Верховної Ради України та президента України аж ніяк не означатиме юридичної «простроченості» парламенту та президента, пояснював доктор юридичних наук, професор, суддя Конституційного суду України у відставці Микола Мельник у статті «Вибори в Україні: не зараз, а коли?».
Водночас Ірина Овчар у статті «Конституційна весна: що означає легітимність інституту президента» пояснює, хто разом із Росією готовий розгойдувати державний човен, а також, чому легітимність влади — це не лише вибори, а в першу чергу довіра, прозорість, комунікація тощо?