В Європейському Союзі поділяють стурбованість Ради Європи щодо норм президентського законопроєкту про органи суддівського управління, що обмежують незалежність судової гілки влади. Новопризначений голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас солідаризувався з позицією генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, лист якої нещодавно отримав міністр закордонних справ україни Вадим Пристайко.
"Сильна заявп від Марії Пейчинович-Бурич про деякі аспекти судової реформи в Україні. ЄС поділяє стурбованість з приводу європейських стандартів. Ми готові продовжити діалог щодо законопроєкту №1008", - написав дипломат на своїй сторінці в Twitter в четвер, 3 жовтня.
Strong statement by @MarijaPBuric on some aspects of the judicial reform in #Ukraine. #EU shares the concerns regarding the European standards. We stand ready to continue the dialogue on the draft law 1008.https://t.co/kx5zlKmoxA
- Matti Maasikas (@MattiMaasikas) October 3, 2019
У своєму листі генсек Ради Європи констатувала, що запропоновані Зеленським зміни можуть серйозно вплинути незалежність судової гілки влади. Вона також повідомила про готовність організації допомогти Україні в реформуванні судової системи у відповідності з рекомендаціями Ради Європи та міжнародних стандартів.
11 вересня низка положень законопроекту №1008 про внесення змін в закони про діяльність органів суддівського управління, запропонованого президентом України Володимиром Зеленським, зазнали жорсткої критики з боку заступника голови представництва Європейського Союзу в Україні Анніки Вайдеман і канадського посла Романа Ващука. Дипломати відзначили, що скорочення кількості суддів Верховного суду є необґрунтованим, а поширення люстрації на членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) є взагалі безглуздим і неефективним. На думку послів, серйозного доопрацювання потребує також законопроект 1032 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів по реформу органів прокуратури".
Проте вже наступного дня президентський законопроект №1008 був прийнятий Верховною Радою в першому читанні. За нього проголосували 238 народних депутатів: 232 члена фракції "Слуга народу", три представники групи "За майбутнє" і троє позафракційних депутатів. Інші фракції не дали за законопроект жодного голосу.