Думка Венеціанської комісії щодо законопроєкту про Вищу раду правосуддя (ВРП) прокладе шлях до встановлення процедури відбору до Вищої кваліфікаційної комісії суддів, і дасть направлення поточним обговоренням про реформування Вищої ради суддів та нового закону про Національне антикорупційне бюро України, повідомив глава представництва ЄС в Україні Матті Маасікас.
Зазначимо, що Венеціанська комісія вказала на слабкі місця законопроєкту Зеленського про перезапуск ВРП. Комісія рекомендувала українським депутатам посилити та зробити вирішальною роль міжнародних експертів в процесі відбору майбутніх членів ВРП та перевірки на добропорядність нинішнього його складу. У Венеціанській комісії наполягають на тому, щоб вирішальний вплив на рішення Етичної комісії мали не українські судді, а експерти, номіновані міжнародними партнерами України.
"Ми сподіваємося, що це дуже важливе думка прокладе шлях до встановлення процедури відбору до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (законопроєкт 3711-д), а також дасть направлення поточним обговоренням про реформування Вищої ради суддів та нового закону про НАБУ", - твітнувМаасікас в четвер.
"Венеціанська комісія... вважає за необхідне, щоб після повторного голосування голос групи, що має не менше двох голосів міжнародних експертів, мав переважну силу. Це важливо не тільки для встановлення довіри до української судової влади, але це також прийнятно з точки зору національного суверенітету... нинішні члени ВРП... будуть тільки відсторонені, а рішення про звільнення залишиться за органом, який призначає", - процитував посол текст висновку Венеціанської комісії.
Він також навів фрагмент висновку про те, що всі рішення Ради з етики, що стосуються як кандидатів, так й чинних членів ВРП, можуть бути оскаржені у Верховному суді. Таким чином, остаточне рішення у всіх випадках залишається за національним органом, додав дипломат.
"Дотримання цієї поради додасть впевненості та міжнародним партнерам, таким як ЄС, і іншим, яких також попросять запропонувати експертів", - підсумував Маасікас.
Президент вніс законопроєкт №5068 у Верховну Раду в лютому, виконуючи програму співпраці України з МВФ, одним з ключових умов якого є судова реформа.
Проєкт передбачає створення Етичної комісії з шести людей: трьох представників Ради суддів України та трьох міжнародних експертів, делегованих міжнародними організаціями, які допомагають Україні з судовою реформою і в боротьбі з корупцією. Завдання комісії - підбір нових та перевірка на добропорядність чинних членів ВРП.
Президент вніс законопроект №5068 до ВерховноїРади в лютому, виконуючи програму співпраці України з МВФ, одним з ключових умов якого є судова реформа.
Проект передбачає створення Етичної комісії з шести осіб: трьох представників Ради суддів України та трьох міжнародних експертів, делегованих міжнародними організаціями, які допомагають Україні з судовою реформою і в боротьбі з корупцією. Завдання комісії - підбір нових і перевірка на доброчесність чинних членів ВРП.
США і Євросоюз висловилися за посилення ролі міжнародних експертів.
Детальніше про законопроекти Володимира Зеленського та їх спрямованість - у статті Романа Куйбіди «Судова реформа. Три кроки президента» для читачів ZN. UA.