Посли держав "Великої сімки" позитивно оцінили рішення Конституційного суду про скасування обов'язкового подання електронних декларацій цивільними активістами. Дипломати висловили впевненість, що цей крок зміцнює верховенство права і громадянське суспільство в Україні.
"Після країн G7 вітають рішення КС, який визнав неконституційним запровадження е-декларування для антикорупційних активістів. Це довгоочікуване рішення зміцнює верховенство права та громадянська суспільство в Україн", - йдеться в спільній заяві послів G7, поширеній увечері в п'ятницю, 7 червня.
Посли країн G7 вітають рішення КС, який визнав неконституційним запровадження е-декларування для антикорупційних активістів. Це довгоочікуване рішення зміцнює верховенство права та громадянське суспільство в Україні.
- G7AmbReformUA (@G7AmbReformUA) 7 июня 2019 г.
Як повідомляло DT.UA, Конституційний суд 6 червня визнав неконституційною законодавчу норму, що зобов'язує антикорупційних активістів в обов'язковому порядку подавати е-декларації.
У березні 2017 року парламент ухвалив зміни до закону про необхідність електронного декларування також для громадських активістів та громадян, які "залучаються до здійснення заходів, пов'язаних із запобіганням, протидією корупції".
Міжнародні партнери України неодноразово критикували ці норми. Зокрема в Держдепартаменті США назвали закон каральним і спрямований на тих осіб, які прагнуть підвищити прозорість та підзвітність в Україні. У свою чергу європейський комісар з питань європейської політики сусідства Йоганнес Ган заявив, що українське керівництво провалило виконання власних обіцянок, оскільки це суперечить Угоді про асоціацію з ЄС.
І хоча Венеціанська комісія рекомендувала Україні скасувати цю норму до 1 квітня 2018 року, 22 березня 2018 року Верховна Рада провалила голосування щодо відтермінування е-декларування для членів громадських організацій.
Згодом, 13 червня 2018 року уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова направила до Конституційного суду подання щодо визнання неконституційним електронного декларування для громадських активістів.
У липні 2018 року до Конституційного суду подали подання щодо неконституційності електронного декларування для активістів-антикорупціонерів 65 народних депутатів. А у вересні Конституційний суд об'єднав обидва провадження в одну справу.
Докладніше про історію навколо е-декларування читайте в матеріалі Олександра Леменова "Марлезонський балет: е-декларування для антикорупціонерів" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".