Президент України Петро Порошенко закликав українських громадян, які вшановують пам'ять ветеранів та усіх загиблих під час Другої світової війни, не піддаватися на виверти пропаганди Кремля. Глава держави підкреслив, що РФ спекулює на почуттях людей і використовує символи Дня Перемоги як зброю у гібридної війни проти України, повідомляє прес-служба Адміністрації президента.
"Я дуже добре розумію почуття українців, які хочуть вшанувати пам'ять дідів і прадідів, які здобули перемогу у Другій світовій. Але мушу ще раз застерегти дорогих співвітчизників, які не до кінця розібралися у всіх нюансах лукавої московської політики, ту частину, яка ще ведеться на російську пропаганду та її підспівувачів... Вони думають не про вас і не про вашу гордість, не про вашу глибоку та вдячну синівську любов до ваших героїчних предків, а про свої геополітичні імперські агресивні цілі", - заявив президент в ході акції "Перша хвилина миру" в Києві в ніч з 8 на 9 травня.
Порошенко відзначив вміння кремлівських пропагандистів "грати на природних емоціях людей".
"Прошу вас, будьте обережні. Прошу вас – не дайте себе використовувати", - закликав глава держави.
Він також вказав на різницю між українським і російським поглядом на історію Другої світової війни та пам'ятні дати.
"Вони святкують у мілітарному угарі, агресивно нахохлившись на весь світ. А ми відзначаємо ці дні разом з усією Європою", - підкреслив президент.
Порошенко звернув увагу на політтехнологічну складову акції "Безсмертний полк", яка проводиться та активно пропагується Кремлем.
"Навіть "Безсмертний полк" Росія розглядає як ніби справжній підрозділ сучасних збройних сил Росії. Його місія - участь у гібридної війні, яку Москва веде різними методами не тільки проти України, а проти Європейського Союзу, проти Сполучених Штатів і проти інших країн і, власне кажучи, проти всього світу", - підсумував президент України.
Нагадаємо, 8 травня в Україні відзначають День пам'яті та примирення, приурочений до капітуляції нацистської Німеччини 8 травня 1945 року. Акт про капітуляцію був підписаний 7 травня в Реймсі, але ратифікований лише 8 травня в Берліні. З цієї нагоди у багатьох містах Європи і США були проведені масові заходи.
Дні пам'яті та примирення, які проводяться 8 і 9 травня, було проголошено резолюцією Генеральної асамблеї ООН від 22 листопада 2004 року, приуроченою до 60-річчя завершення Другої світової війни. Верховна Рада України в 2015 році встановила 8 травня Днем пам'яті та примирення на честь цсіх жертв Другої світової війни. Символом цього дня є червоний мак.
Детальніше про формування культу "Великої Вітчизняної війни" в СРСР, його використання Росією в політичних цілях, а також про політику пам'яті в сучасній Україні читайте у статті історика Яни Примаченко "Друга світова в полоні історичної політики" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".