Президент України Петро Порошенко наклав вето і запропонував народним депутатам відхилити закон, що передбачає можливість застосування дострокового звільнення до довічно засуджених.
На сайті Верховної Ради України повідомляється, що глава держави 18 грудня повернув до парламенту зі своїми пропозиціями закон "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо заміни довічного позбавлення волі більш м'яким покаранням" (№2292).
У законі йдеться, що умовне звільнення від відбування покарання застосовується до довічно засудженої особи, якщо вона відбула у в'язниці не менше 20 років і при відсутності злісних порушень протягом 3 років. Потім у відношенні умовно звільнених довічно засуджених повинен встановлюватися адміністративний нагляд на 10 років, після чого засуджений звільняється за рішенням суду від довічного ув'язнення взагалі.
На думку президента, у цьому законі відзначається порушення принципів "відповідності покарання вчиненому злочину". У пропозиціях Порошенко говориться, що чинне законодавство передбачає можливість заміни довічного позбавлення волі актом помилування на покарання у вигляді позбавлення волі на строк не менше 25 років.
"Введення ж умовного звільнення від відбування покарання засуджених, які відбувають покарання у вигляді довічного позбавлення волі, після відбуття ними не менше 20 років позбавлення волі нівелює значення правового інституту помилування таких осіб", - сказано в документі.
У законі також передбачається можливість подання клопотання про помилування як засудженим, його захистом або родичами, так і правозахисними організаціями.
"Однак законодавче визначення терміна "правозахисна організація" відсутнє, як відсутні і визначення чітких ознак чи критеріїв, за якими правозахисну організацію можна було б відокремити від інших громадських об'єднань", - йдеться в пропозиціях глави держави.
9 грудня повідомлялося, що Рада планує виключити можливість довічного ув'язнення жінок.
26 листопада Верховна Рада внесла зміни до Кримінального кодексу (щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення в строк покарання). Згідно із законом, "зарахування судом строку попереднього ув'язнення у разі засудження до позбавлення волі в межах того ж кримінального провадження, в рамках якого до особи було застосовано попереднє ув'язнення, проводиться з розрахунку один день попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі".